Na 14 000 Nigerijců se v Londýně soudí se společností Shell kvůli znečištění

Téměř 14 000 lidí z delty Nigeru se kvůli znečištění, které údajně způsobila ropná společnost Shell, domáhají spravedlnosti u soudu v Londýně, kde petrochemický gigant sídlí. Žádají sanaci oblasti a kompenzaci ztrát, informoval list The Guardian. Znečištění poničilo ve státě Rivers na jihovýchodě Nigérie zemědělskou půdu a loviště ryb. První podobné žalobě čelila společnost Shell před soudem na začátku roku 2012.

Delta Nigeru je jedním z nejbohatších nalezišť ropy na světě. Region ale zůstává extrémně chudý a lidé se tu živí rybolovem nebo zemědělstvím. Opakované problémy s úniky ropy jim obživu znemožňují.

Mezi žalujícími je 13 652 jednotlivců, církví nebo škol z rybářské komunity Bille a zemědělské oblasti Ogale. V žalobě mimo jiné stojí, že většina vody z vrtů a studní je v Ogale silně cítit po ropě a má hnědou barvu nebo je pokrytá olejovou vrstvou, což má dopad také na zemědělství. Úniky ropy zničily v Bille tamní mangrovy a způsobily úhyn většiny ryb a korýšů a zanechaly tamní obyvatele bez zdroje potravy a příjmů.

Petrochemický gigant tvrdí, že zasažené komunity nemají právní možnost ji donutit k nápravě škod, obzvlášť v případě úniků ropy, k nimž došlo pět let před podáním žaloby. Stejně tak Shell uvádí, že nenese žádnou zodpovědnost za úniky způsobené nelegálním odčerpáváním z ropovodů organizovanými gangy, které jsou podle společnosti příčinou mnoha úniků ropy.

Společnost Shell, která za první tři čtvrtletí loňského roku vykázala zisk přes 30 miliard dolarů (přes 650 miliard korun), se po více než 80 letech působení v Nigérii chystá ze země odejít.

"Tento případ poukazuje na důležité otázky ohledně zodpovědnosti petrochemických a plynárenských společností. Zdá se, že Shell plánuje z delty Nigeru odejít bez jakýchkoliv právních povinností řešit poškození životního prostředí, které způsobily úniky ropy," uvedl právník Daniel Leader, který skupinu žalujících zastupuje.

Podle odhadů švýcarské Univerzity v St. Gallenu v deltě Nigeru každoročně zemře na 11 000 novorozenců. Děti matek, které žijí v blízkosti míst, kde došlo k únikům ropy, mají dvojnásobnou pravděpodobnost předčasného úmrtí v prvním měsíci života.

Přestože společnost Shell tvrdí, že není odpovědná za jednání své nigerijské dceřiné společnosti, pročež nemohou být žaloby obyvatel delty Nigeru projednány v Londýně, britský nejvyšší soud loni rozhodl, že komunity z Nigérie mohou Shell v Británii žalovat. Právníci rozhodnutí označili za přelomový okamžik pro zodpovědnost nadnárodních společností, uvedl The Guardian.

Listu The Guardian společnost Shell sdělila, že spolupracuje s nigerijskými úřady na předcházení sabotážím a krádežím ropy, které považuje za hlavní zdroj znečištění. Stejně tak Shell údajně provedla úklidové práce a sanaci zasažených oblastí.

Podle OSN bylo v oblasti v letech 1976 a 2001 zaznamenáno 6800 úniků ropy. Návrat území do původního stavu bude podle odhadů OSN z roku 2011 trvat 30 let a vyjde na miliardu dolarů, tedy zhruba 18,5 miliardy korun.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down