MŽP SR: Do odkaliště Poša se vypouštějí odpadní vody bez povolení

Provozovatel odkaliště Poša u bývalé továrny Chemko Strážske v okrese Vranov nad Topľou vypouští odpadní vody bez platného povolení, upozornilo slovenské Ministerstvo životního prostředí. Kontaminace se šíří do Kyjovského potoka a zhoršuje už tak velkou environmentální zátěž. Vyplývá to z výsledků kontroly inspektorů životního prostředí, které představil ministr životního prostředí Ján Budaj (OĽANO) společně s generálním ředitelem České inspekce životního prostředí (SIŽP) Janem Jenčem.

Jde o dlouhodobý problém a souvisí se sedimenty z popílku, který se roky usazoval v odkališti. Inspektoři provedli kontroly v provozech, které jsou technologicky závislé na využívání odkaliště. Odebrali 7 vzorků vod z více míst, kde je prokázána souvislost s vypouštěním do odkaliště Poša, a podrobili je analýze.

"Kontroly potvrdily šíření kontaminace do životního prostředí. Provozovatel odkaliště nedisponuje pravomocným povolením na vypouštění odpadních vod,” uvedl Generální ředitel SIŽP Ján Jenčo s tím, že inspekce poslala provozovateli oznámení o zahájení řízení ve věci uložení nápravných opatření, směřujících k zastavení vypouštění odpadních vod.

Na pokyn ministra životního prostředí začali kontroloři prověřovat také péči o životní prostředí na Okresním úřadě Prešov, Okresním úřadě Michalovce a Inspektorátu životního prostředí v Košicích. Postupně zkontrolují více než dvě desítky spisů.

"Existuje důvodné podezření, že v minulosti se i za pomoci státních úředníků povolovalo kontinuální znečišťování životního prostředí. O zhoubných důsledcích vypouštění z nich většina prokazatelně věděla, ale těmto nekalým praktikám je konec. Znečišťování životního prostředí musí mít nulovou toleranci a podnikatelé musí provozovat své podniky v souladu se všemi požadavky na ochranu přírody a lidského zdraví," dodal ministr Budaj.

Kontrolní činnost inspektorů však brzdí těžkopádná legislativa. Ministerstvo proto připravuje nový právní rámec pro výkon kontrolních činností orgánů životního prostředí, který by měl zefektivnit dohled nad dodržováním předpisů.

Odkaliště Poša vzniklo původně za účelem uložení škváry a popílku z teplárny v Strážske. Během let se v něm objevily mnohé prokazatelně nebezpečné látky, které ohrožují životní prostředí a zdraví lidí. Na odkališti Poša a v lokalitě bývalé továrny na polychlorované bifenyly Chemko Strážske, resort životního prostředí provádí geologické průzkumy za účelem odstranění zátěže.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down