MŽP schválilo z fondu dotace za 800 mil. Kč, převážně na fotovoltaiku

Fotovoltaické elektrárny do výkonu jednoho megawattu (MW) a projekt teplárenské modernizace podpoří 800 milionů korun. Dotace z evropského Modernizačního fondu pro 13 projektů schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

"Z Modernizačního fondu, konkrétně z podprogramů HEAT a RES+, bylo právě podpořeno 13 projektů ve výši 800 milionů korun," uvedla za ministerstvo Dominika Pospíšilová. Zatímco program HEAT cílí na modernizaci teplárenské soustavy a přechod tepláren na čistší zdroje energie, program RES+ podporuje nové obnovitelné zdroje energie (OZE).

"Jeden projekt, za 329 milionů korun, je určen k modernizaci tepláren, zbylých 12 bylo na projekty z výzvy 1/2021 RES s dotací 472,6 milionu korun," upřesnila mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Podpořené fotovoltaiky podle MŽP budou vznikat často na střechách již stojících budov.

MŽP už také dříve oznámilo, že od 10. srpna začne příjem žádostí o dotaci pro fotovoltaiky do jednoho megawattu v rámci nové výzvy. Skončí 15. března 2023, k dispozici bude částka 1,5 miliardy korun. Od 3. srpna do 31. října letošního roku bude možné žádat o dotaci na výstavbu velké fotovoltaické elektrárny. Na tyto projekty půjde z výzvy fondu 5,5 miliardy korun. Vlastníci tepláren mohou o dotaci v nové výzvě programu HEAT, v níž je 15 miliard korun, žádat už od 25. července, příjem žádostí v tomto případě končí 30. června 2023.

Hubáčková v červnu uvedla, že z Modernizačního fondu bylo podpořeno zatím na dvě stovky nových fotovoltaik s celkovým výkonem přes 622 MW, současný stav MŽP neupřesnilo. Pro porovnání – celkový instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2040 MW.

Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje. Do roku 2030 má nabídnout nejméně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down