Kategorie:
Nezařazené

MŽP s novými spalovnami dopředu nepočítá, nikomu jejich počet nediktuje a rozhodně je nestaví

Včerejší pracovní snídani na téma “Odpady a legislativa v České republice v roce 2017” si média, zejména ČTK (a není to poprvé), přeložila tak, že Ministerstvo životního prostředí hraje roli toho, kdo tu diktuje své vize investorům a kdo si na území ČR plánuje spalovny, což je holý nesmysl.

MŽP s novými spalovnami dopředu nepočítá, nikomu jejich počet nediktuje a rozhodně je nestaví

Výstavba spaloven je a bude zcela na rozhodování soukromých investorů. Fakt, že ministerstvo ví o dvou konkrétních záměrech, diskutuje s investory a dokáže vypočítat, že bude zapotřebí se do budoucna vypořádat s určitým množstvím odpadu jinou formou než skládkováním ale neznamená, že, slovy ČTK, MŽP „uvažuje o dvou spalovnách“. Tedy, že plánuje výstavbu dvou spaloven, jak z textu zprávy může vyznít.

MŽP včera zároveň potvrdilo, že po dohodě s Evropskou komisí nebude Česká republika dotacemi podporovat výstavbu velkých spaloven odpadu.

MŽP se k záměrům výstavby spaloven samozřejmě bude vyjadřovat, a to v rámci tzv. procesu EIA. Ten posoudí, jaký vliv by případná stavba a provoz spalovny měly na životní prostředí a lze-li ji, případně za jakých podmínek, realizovat.*

Kontakty pro média:
Petra Roubíčková
tisková mluvčí MŽP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *