01.04.2020 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spor o pokutu mezi MŽP a společností REMA trvá dodnes

Společnost REMA Systém uvedla nepravdivé údaje, aby splnila podmínky licence k provozování kolektivního sběru elektroodpadu. Vyplývá to z dřívějšího vyjádření Ministerstva životního prostředí (MŽP). Za nedostatečnou síť míst zpětného odběru dostala firma pokutu od České inspekce životního prostředí. REMA uvedla, že pokutu dostala neoprávněně. Nejprve proti ní podala námitku, a pak ji napadla žalobou. Spor dodnes není vyřešený.

„Z důvodu nedostatečné sběrné sítě již Česká inspekce životního prostředí udělila v minulosti společnosti Rema Systém pravomocnou pokutu a MŽP udělilo nápravné opatření na zahuštění sběrné sítě firmě REMA Battery, která sdílí s REMA Systémem sběrnou síť na základě vzájemného smluvního vztahu,“ uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

REMA Systém je podle mluvčí Pavly Svobodové přesvědčena, že bylo napadené rozhodnutí vydáno v rozporu s právními předpisy a spočívá na nesprávném posouzení. „Též řízení, které jeho vydání předcházelo, bylo vedeno v rozporu s právními předpisy, v důsledku čehož byla REMA Systém přímo krácena na svých právech. Naše společnost je přesvědčena, že se inspekce i ministerstvo dopustily nesprávného právního posouzení věci, v důsledku čehož je rozhodnutí nesprávné a tím i nezákonné,“ řekla.

Zmiňovaná pokuta se podle ní váže k období let 2015 až 2016, a do dnešního dne o ní není ukončený spor. Zdůraznila také, že dřívější sankce nesouvisí s problematikou poboček České pošty a službou re:Balík, jak uváděla některá média. “Firma dostala v minulosti pokutu za nedostatečnou sběrnou síť, ne za spolupráci s poštou. Ta nelegální není,” potvrdila Petra Roubíčková, mluvčí resortu životního prostředí.

Současná právní úprava podle ministerstva prakticky neumožňuje odebrat kolektivním systémům pro elektrozařízení oprávnění k činnosti. Ministerstvo v nově připravované legislativě proto věcně navrhuje změny, které by měly situaci řešit.

Síť sběrných míst REMA chce přitom na základě smlouvy využívat další společnost w3es, která je s REMA personálně propojena. Společnost žádá o licenci pro kolektivní sběr elektrodpadu na ministerstvu životního prostředí. „Správní řízení probíhá a nelze tak zveřejňovat žádné detaily z žádosti či další skutečnosti z řízení,“ uvedlo k tomu MŽP.
REMA Systém uvádí, že v rámci své sběrné sítě disponuje více než 20 000 místy zpětného odběru. Odhadovaná míra zpětného odběru podle ní loni dosáhla 80 %.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down