MŽP: První výzvy programu pro pomoc uhelným regionům budou v listopadu

První výzvy z operačního programu Spravedlivá transformace, který má pomoci při přeměně uhelných regionů v Česku, začnou v listopadu. V programu z fondů EU, který v pondělí schválila Evropská komise, je k dispozici přes 40 miliard korun. Informace o výzvách, pravidla žádostí i potřebné dokumenty budou na webu opst.cz.

Peníze zamíří do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kde jsou tisíce pracovních míst přímo spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie. Operační program má v těchto regionech, v souvislosti s odklonem od uhlí, podpořit malé a střední podnikání, vznik nových pracovních míst, rekvalifikace i vzdělávání lidí či rozvoj výzkumu a inovací. Další cíle jsou rozvoj digitálních služeb ve veřejné i soukromé sféře, využití a obnova území po těžbě uhlí a souvisejícím průmyslu a podpora obnovitelných zdrojů energie.

"Těmto nejdůležitějším tématům odpovídá sedm oblastí podpory v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace pro široké spektrum žadatelů ze soukromého i veřejného sektoru. Důležitou součástí programu jsou tzv. strategické projekty, což jsou komplexní projekty s významným transformačním dopadem doporučené jednotlivými kraji," připomněl Jan Kříž, náměstek ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL). "Počítáme s tím, že mezi prvními výzvami z OPST bude právě ta pro strategické projekty," dodal ke startu programu Petr Valdman, který vede Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP). Fond má správu programu za starost.

Do Moravskoslezského kraje poputuje 18,9 miliardy korun, na strategické projekty padne zhruba polovina částky. Pro Karlovarský kraj je vyhrazeno 6,2 miliardy korun, zbytek pak bude pro Ústecký kraj. Program je financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a je součástí Zelené dohody pro Evropu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down