MŽP obdrželo dokumenty z posouzení vlivů těžby v polském dole Turów

Ministerstvo životního prostředí obdrželo od polské strany dokumenty týkající se posouzení vlivu další těžby v uhelném dolu Turów. Podle informací z minulého týdne důl získal kladné stanovisko a polské úřady tak mohou povolit těžbu až do roku 2044. České ministerstvo nyní čeká na překlad dokumentů, v horizontu dvou až tří týdnů se s nimi seznámí a sdělí, jaké kroky učiní, sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového odboru. Jen samotné rozhodnutí čítá 120 stran, doplnila.

O vydání stanoviska informovaly expertní organizace Frank Bold a hnutí Greenpeace. Podle Frank Bold rozhodnutí vychází ze špatných dat, kvůli nimž budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu. Greenpeace se chystá soudit.

Obyvatelé na české straně hranice se obávají nejen hluku a zvýšené prašnosti, ale především ztráty podzemní vody a poklesu půdy. Frank Bold tvrdí, že aktuální polské povolení EIA se opírá o údaje z roku 2015, které mluví o poklesu vody o tři až 15 metrů v roce 2044. Už loni však hladina vody klesla o osm až 34 metrů. Podle organizace z neodpovídajícího starého hydrogeologického modelu vychází i návrh na preventivní opatření.

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044.

Premiéři Česka a Polska podepsali letos 3. února dohodu o řešení vlivu těžby v dole. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy Kč) a ČR stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU. Organizace Frank Bold i Greenpeace ale tuto dohodu kritizují, podle nich nechrání české občany před úbytkem vody.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down