MŽP dá 300 milionů korun na projekty obcí v národních parcích i čištění vod

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 milionů korun na zlepšení infrastruktury v národních parcích, čištění odpadních vod i zvládání sucha. Za úřad to uvedla Helena Chocholoušková. Peníze, které mají podle MŽP pokrýt náklady 127 projektů, pocházejí z Národního programu Životní prostředí a takzvaných norských fondů.

Více než polovina peněz má pomoci obcím a neziskovým organizacím v národních parcích i správám národních parků. "Čerstvě podpoříme 95 projektů ve čtyřech desítkách obcí částkou 166 milionů korun. Z přidělených peněz mohou opravit komunikace, zkvalitnit infrastrukturu, vybudovat nová parkoviště a odstavné plochy a zlepšit život svým obyvatelům i návštěvníkům," uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Například šumavské obce, včetně Hartmanic, Železné Rudy, Modravy či Stachů, si rozdělí téměř 41 milionů korun na opravy cest, cyklotras a chodníků. Obdobné částky podpoří i desítky obcí v Krkonošském národním parku a v Národním parku České Švýcarsko. Další část peněz je určena na renovace informačních center, třeba v Malé Úpě a v Harrachově, obnovu expozic i přípravu nových vzdělávacích a informačních materiálů.

MŽP dále schválilo 77,13 milionu korun na podporu šesti projektů zaměřených na výzkum pokročilých technologií čištění odpadních vod. Mají přispět k posunu v odstraňování tzv. mikropolutantů z odpadních vod, s nimiž si standardní technologie v obecních čistírnách neporadí. Jde třeba o zbytky antibiotik či hormonů. Na podpořených projektech budou pracovat mimo jiné vědci z Vysokého učení technického v Brně, z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně či Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Resort také vyčlenil 26 milionů korun na stavbu soustav domovních čistíren v šesti obcích, například v Úhercích na Lounsku, Petrově u Blanska či Rácovicích na Třebíčsku, kde se nevyplatí napojení na centrální čistírnu. O dotace na soustavy domovních čistíren mohou další obce stále žádat. "Výzva vyhlášená v Národním programu Životní prostředí je průběžná. Žádosti hodnotíme postupně a plánujeme je přijímat až do prosince příštího roku. Může se však stát, že (celková) určená alokace 300 milionů korun bude vyčerpána dříve, proto by zájemci neměli s žádostí otálet,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad žádosti posuzuje a vyplácí dotace.

Čtvrtmilionové příspěvky pak například podpoří čtveřici nových výukových programů pro školáky a předškoláky. A 13 krajů, včetně Prahy, bude moci s pomocí dotace zpracovat krajské plány pro zvládání sucha, které budou v souladu s novou legislativou. Dotace přispějí i na několik projektů nových zdrojů pitné vody či územní studie krajiny, tyto výzvy jsou podle MŽP v Národním programu Životní prostředí také stále otevřené.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down