MZe dá 251 milionů korun na výzkum snižování spotřeby hnojiv nebo pesticidů

Ministerstvo zemědělství (MZe) v příštích třech letech rozdělí 251 milionů korun v programu Země mezi 22 výzkumných projektů. Projekty byly vybrány podle aktuálních a dlouhodobých cílů rozvoje českého zemědělství, zaměří se mimo jiné na snížení spotřeby pesticidů nebo hnojiv.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že jeho resort chce podpořit rozvoj metod hospodaření, které se zaměřují na efektivní využití zemědělských vstupů. Důležité je to podle něj i kvůli současné situaci způsobené válkou na Ukrajině, kvůli které se zemědělci v Evropě potýkají s růstem cen hnojiv a jejich nedostatkem.

"Podpoříme i výzkum opatření a zemědělských postupů, které přispějí ke snížení emisí skleníkových plynů ze sektoru zemědělství. Prioritou je tedy výzkum metod hospodaření, které pomohou naplnit cíle v oblasti ochrany klimatu i zlepšení stavu půdy a vody v ČR," doplnil Nekula.

Do programu se přihlásilo 88 projektů. Jedním z těch, které ministerstvo podpoří, je také výzkum zabývající se prevencí vzniku kůrovcových kalamit. Ministerstvo uvedlo, že dříve podpořilo například výzkum, ze kterého vzešla metoda na odhalení falšování medu a setého máku.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down