24.01.2020 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možná podpora pro zelené dluhopisy

Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl chce navrhnout při diskusích vedení centrální banky navýšit investice do tzv. zelených dluhopisů, tedy cenných papírů, které slouží k financování projektů šetrných k životnímu prostředí. V současné době má centrální banka v takovýchto dluhopisech 2 % devizových rezerv, tedy zhruba 68 miliard korun.

"Držíme je nikoliv jako dobročinnost, ale kvůli tomu že poskytují výnos nad naše interní benchmarky. Vyděláváme na nich a jsme rádi, že i pomáhají. To je rozdíl mezi hysterií a akcí, mezi socialismem a kapitalismem. Na příštím jednání ke správě devizových rezerv navrhnu navýšit tyto investice. Nemůžu mluvit za celou bankovní radu, ale jen za sebe. Líbí se mi nizozemská centrální banka, která má takto nainvestováno pět procent jen z dluhopisového portfolia," řekl Michl ČTK po jeho vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu.

Devizové rezervy ČNB ke konci prosince činily zhruba 133,3 miliardy eur, což je v přepočtu asi 3,387 bilionu korun.

Tzv. zelené dluhopisy by měly vyhovovat konceptu ESG (Environmental, social and governance criteria), tedy standardům týkajících se dopadu činnosti firem na životní prostředí a na společnost. Díky nim se zpravidla financují projekty související s životním prostředím a rozvojem regionů.

K zeleným dluhopisům se již několikrát také vyjádřil guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle něj ale ČNB nebude průkopníkem v prosazování investic do tohoto typu cenných papírů. "Možná vznikne tlak na investice devizových rezerv, aby centrální banky investovaly do toho, co je zelené. Ale dokud nám někdo nevysvětlí, co je dostatečně zelené a co už ne, žádní pionýři v tom nebudeme. Rádi budeme kupovat instrumenty, které budou odpovídat svojí rizikovostí a profilem kritériím, jež vyžadujeme pro příslušné třídy aktiv, a jestli budou zelené, tím lépe," uvedl Rusnok například v lednovém rozhovoru pro časopis Ekonom.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down