Modernizace prunéřovské dvojky

Tři měsíce má za sebou rozbíhající se komplexní obnova Elektrárny Prunéřov II. Zatím zde probíhají demontáže a demoliční práce, v jejichž důsledku zmizí převážná část původní technologie a některé stavební části výrobních bloků.

V reálu to znamená 40 000 tun šrotu a odstranění zhruba 10 000 tun betonu. V první fázi zde probíhají demolice a demontáže stávajícího výrobního zařízení elektrárny – měly by být ukončeny v březnu letošního roku.

Poté začne stavební část modernizace a následná montáž nových technologií. Tři zmodernizované bloky budou vybaveny nejlepší dostupnou technologií. Ve finále to budou nová strojovna, kotelna, odsiřovací jednotka a další nezbytná zařízení k jejich provozu. „Výrobní bloky 21 a 22, jichž se rekonstrukce netýká, jedou nyní v běžném provozním režimu a od demoliční části strojovny jsou, stejně jako tomu bylo v Tušimicích, odděleny dělicí stěnou. Tři zmodernizované bloky by měly být uvedeny do provozu v první polovině roku 2015. Jejich obnova přijde na více než 25 miliard korun,“ vysvětlil Otakar Tuček s tím, že generálním dodavatelem stavby je ŠKODA PRAHA Invest.


Obnova uhelných zdrojů ČEZ na severu Čech – konkrétně již skončená komplexní obnova Elektrárny Tušimice (4 x 200 MW) a právě se rozbíhající Elektrárny Prunéřov 2 (3x 250 MW) – je součástí širšího programu obnovy uhelných elektráren ČEZ, včetně výstavby nových bloků v hodnotě více než 100 miliard korun. Svým rozsahem jde o největší investiční projekt v novodobé historii České republiky. Do programu obnovy patří i výstavba nového nadkritického a vysoce ekologického bloku o výkonu 660 MW v Ledvicích a již probíhající výstavba paroplynové elektrárny v Počeradech (840 MW). Rozsah realizace celého programu je přitom dán dostupnými zásobami hnědého uhlí. Zatímco při zásadní modernizaci a instalaci nových technologií lze počítat s dobou provozu elektrárny na dalších 25 let, při výstavbě nových nadkritických bloků s výhledem jejich provozu na dalších 40 až 50 let.

 

Ota Schnepp
mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy

Tam, kde dříve stávaly turbosoustrojí výrobních bloků 23, 24 a 25, je dnes již prázdno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *