Moderní systém nakládání s odpady se bez energetického využití neobejde

Jaká budoucnost kyne oboru teplárenství? Předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Ing. Mirek Topolánek. v rozhovoru zdůrazňuje, že do budoucna bude rvačka o komunální odpad jako o zdroj cenných surovin i výhodné palivo.

 »Boj« o komunální odpad k energetickému využití je v některých evropských zemích dlouho zřejmý, odpad pro tyto účely se někde dokonce dováží. Nicméně v Německu, které zatím rovněž pociťuje »hlad« po komunálním odpadu k energetickému využití, konají vše pro maximální využívání alternativních zdrojů energie. Naznačuje tento německý trend něco i pro budoucnost Česka?

Komunální odpad se pro energetické využití dováží např. i do Švédska, je to jedno z mála paliv, za jehož využití dostanete zaplaceno. Je poněkud paradoxní, že Česká republika s nepoměrně nižším životním i ekologickým standardem má z energetického využití odpadu takovou fobii, zatímco obecně mnohem zelenější Švédové s tím žádný zvláštní problém nemají. Do budoucna bude o komunální odpad určitě rvačka, je to zdroj cenných surovin i výhodné palivo. Záměrně to říkám najednou, protože vytřídění recyklovatelných surovin a energetické využití zbytkového odpadu se vzájemně nijak nevylučuje, ale naopak výborně doplňuje.*

 

Celý text rozhovoru si můžete přečíst v květnovém čísle časopisu Odpady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *