01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mobilní technologie SEG II na recyklaci ledniček

Sto dvacet čtyři obcí, které se spojily do Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, zahájilo v červnu roku 2001 jako první v republice koncepční odstranění vyřazených výrobků domácího chlazení. V jeho rámci přijela do republiky poprvé technologie I. a II. stupně systému SEG. Specifičnost projektu...

Sto dvacet čtyři obcí, které se spojily do Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, zahájilo v červnu roku 2001 jako první v republice koncepční odstranění vyřazených výrobků domácího chlazení. V jeho rámci přijela do republiky poprvé technologie I. a II. stupně systému SEG.

Specifičnost projektu spočívá především ve vytvoření fungujícího systému sběru, svozu a odstranění odpadů v celém kraji a ve spolupráci několika subjektů (státní správa, samospráva a soukromá podnikatelská sféra v oblasti nakládání s odpady). Dodavatelem projektu se na základě provedených výběrových řízení stala firma Rumpold, s. r. o.

Popis systému

Projekt využívá stávajících lokálních systémů sběrů odpadů realizovaných obcemi prostřednictvím oprávněných osob. Jedná se o využití sítě vybraných sběrných dvorů v obcích. V těchto centrálních sběrných dvorech jsou dočasně shromažďovány výrobky domácího chlazení ze spádových obcí až do doby jejich odstranění v prvním stupni mobilní technologie přímo ve sběrném místě. Centrální sběrná místa byla vybrána s ohledem na hustotu zalidnění v jednotlivých částech kraje, a tedy i potenciálně největšímu výskytu vyřazených chladicích zařízení.

Realizace projektu snižuje riziko úniku látek obsažených v chladících zařízeních, které poškozují ozónovou vrstvu Země. Korpusy chladících zařízení představují významnou složku černých skládek. Jejich podchycením a vytvořením funkčního systému sběru na sběrných dvorech se vznik černých skládek významně omezí. Projekt tak přispívá ke zvýšení úrovně ekologického myšlení občanů i splnění zákonných norem ČR i EU v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady.

Financování

Celý projekt je financován ze dvou základních zdrojů. Vlastní likvidace vyřazených výrobků je financována Státním fondem životního prostředí ČR. Sběr výrobků od občanů a jejich svoz do centrálních sběrných míst je financován obcemi či účelovými svazky - sdruženími obcí pro odpadové hospodářství. Tyto prostředky tvoří kolem 20 % celkové finanční výše projektu.

Vlastní realizace projektu proběhla ve dvou etapách, první etapa (odstraněno 9800 kusů vyřazených výrobků domácího chlazení) proběhla v období červenec 2001 - březen 2002, druhá etapa (odstraněno 3900 kusů) proběhla v období duben - červenec 2002). Ve dvou etapách projektu tak bylo v Plzeňském kraje ekologicky odstraněno celkem 13 700 kusů vyřazených domácích chladicích a mrazicích zařízení (viz tab.)

  obr

Technologie

Dodavatel projektu, společnost Rumpold, s. r. o., použila pro realizaci projektu jednu z nejmodernějších existujících technologií v oblasti likvidace vyřazených výrobků domácího chlazení, mobilní technologii Systém SEG, která má dva stupně.

Před vlastním zpracováním technologií 1. stupně Systému SEG (tzv. EnzoAutomat) probíhá předtřídění, při němž se oddělí z lednic dřevo, kovové mřížky, plastové držáky, sklo, dvířka bez PUR těsnění apod. Vlastní první stupeň Systému SEG představuje dvoustupňové kontejnerové zařízení určené k odsávání chladiv R 12/22/502/134a (chlorfluoruhlovodíků, CFC, FCKW) společně s kompresorovým olejem z uzavřeného chladicího obvodu.

Při procesu separace freonu a oleje jsou jednotlivé komponenty směsi odděleny a jsou samostatně ukládány, freon do speciálních tlakových nádob, oleje do sudu. Separace rozpuštěného freonu z nosného oleje probíhá v centrálním bloku stanice patentovaným způsobem a zaručuje dokonalé oddělení freonu z nosného kompresorového oleje. Kapacita zařízení je kolem 12 kusů za hodinu při obsluze dvěma zaměstnanci. Toto zařízení objíždí jednotlivé sběrné dvory, což odstraňuje nutnost manipulovat ledničkami s obsahem freonů (o I. stupni technologie SEG jsme psali podrobněji v čísle 9/2002 časopisu).

Druhý stupeň

Unikátní mobilní zařízení Systému SEG II. bylo dopraveno do ČR poprvé na podzim loňského roku. Bylo použito ke konečné úpravě několika tisíc kusů shromážděných ve sběrném dvoře v Maršově (okres Tábor).

V tomto stupni se provádí konečná úprava korpusů lednic, předpracovaných v rámci I. stupně systému SEG a obsahujících freon R 11 v PUR izolaci. Freon typu R 11 byl použit při výrobě lednice jako nadouvadlo PUR pěny vyplňující dutinu v plášti lednice. Freon je mechanicky vázán na tuhý PUR. Jeho uvolnění je možné pouze dezintegrací PUR.

Produktem technologie II. stupně Systému SEG je freon R 11 (kolem 280 g/lednice), kovová drť (kolem 8000 g/lednice), PUR prášek (kolem 3500 g/lednice).

Tři vozy

Vlastní technologie II. stupně je mobilní a skládá se ze tří samostatných vozidel. Hlavní celek tvoří návěs obsahující vlastní drtič, třídění drtě v podtlaku, čištění vzdušiny a šnekové dopravníky.

Na druhém nákladním vozidle je drapákový nakladač k manipulaci s lednicemi a zdroj energie. Třetí vozidlo je univerzální dodávka sloužící jako zázemí pro obsluhu.

  obr

Drapákový nakladač k manipulaci s lednicemi (obr. 1) přenáší odstrojené lednice do násypky segmentového drtiče. Zde jsou lednice drceny za řízeného podtlaku, který znemožňuje únik uvolňovaného freonu do ovzduší. Pod násypkou prochází lednice dvěma soupravami drtičů propojenými dopravníkem. Z druhého drcení vystupují částice o průměru kolem 4-5 cm.

Vzduchová cirkulace odfoukne z materiálu lehké části, tj. PUR pěnu. Zároveň se kousky o sebe při cirkulaci intenzivně otírají, a dále tak ze sebe omílají PUR. K tomu přispívá i teplota, udržovaná na 40 oC. Na výsledných kouscích díky tomu zbudou pouze zbytky PUR pěny, která už při dalším zpracování nevadí.

Ze směsi se oddělí magnetickým separátorem železné kovy, do big-bagu se tak sype směs plastů a neželezných kovů. Kovová frakce sice stále má zbytkový podíl tvrdých plastů, jeho váhový podíl je však minimálním.

Odfouknutý PUR se mele v nožovém mlýnu na minimální velikost částice a pak jde do zásobníku, kde čeká 4-5 hodin při zvýšené teplotě 140oC v uzavřeném prostoru. Během této doby z pěny vyprchá difundovaný freon, který se zachytí v zásobníku. Obsah freonu v PUR pěně je kolem 4 %, technologií SEG II. se tento obsah snižuje na 0,2 %.

V uzavřeném zařízení je vzduch trvale cirkulován. Uniklý CFC je z něj odstraňován soustavou dvou filtrů s aktivním uhlím. Z nich se zachycený freon opět získává zahřátím na 140oC, přechází do zkapalňovače a skladuje se nakonec v sudech.

Také zbytkové oleje, které ještě mohou být obsaženy v lednicích, jsou zachycovány v nádržích.

Zařízení má vlastní energetický dieselagregát 500 kVA. Zdroj energie je odhlučněný, takže splňuje hygienické normy, a má nádrž na naftu 2000 litrů. Díky tomu může souprava pracovat prakticky kdekoliv bez vnějšího zdroje.

V dodávce, která slouží také jako zázemí pro obsluhu, se rovněž vedou poměrně podrobné evidenční záznamy o počtu zpracovaných lednic a množství získaných produktů. Množství zbytkového freonu se liší podle velikosti lednice. V malé je to kolem 240 g/kus, ve střední 320 g/kus a ve velké 400 g/kus.

Kapacita zařízení, které může pracovat v nepřetržitém provozu, je zhruba 800 kusů za den.

Přísná evidence a vyhodnocování produktů jsou poměrně důležité pro další plánování. V Německu, odkud technologie SEG pochází, je mezi vyřazenými ledničkami jen asi 20 % lednic s freonem v PUR pěně. U nás tento podíl dosahuje 50 - 60 %.

Budoucnost

V současnosti u nás fungují dva systémy na likvidaci vyřazených lednic -stabilní a mobilní. Cena za odstranění lednice v mobilním systému je 500 Kč za kus (kolísá podle vzdálenosti, množství shromážděných lednic atd.). Je to poněkud více než u stabilního systému. Mobilní je však mnohem efektivnější z hlediska výtěžnosti.

Jarmila Šťastná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down