Autor
Kategorie:
Praxe

Množství vytříděného odpadu v Praze roste

V roce 2012 se v Praze sesbíralo 264 206 tun komunálního odpadu. Takovým množstvím odpadu by se dalo zasypat celé Václavské náměstí do výše Petřínské rozhledny.

V třídění odpadů již tradičně Praha patří mezi nejvzornější města v republice. V hlavním městě je momentálně umístěno více než 4300 kontejnerů na tříděný odpad a za poslední dva roky díky nim bylo vytříděno 101 184 tun odpadu. „V roce 2012 každý občan Prahy vytřídil 18,17 kilogramů papíru, 9,56 kilogramů plastu, 12,73 kilogramů skla a 0,65 kilogramů nápojových kartonů,“ vypočítává mluvčí společnosti Pražské služby Julián Záhorovský. Ve srovnání s rokem 2005 tak podle něj došlo k nárůstu o 17 % u papíru, téměř 80 % u skla, 66 % u plastů a dokonce 376 % u nápojových kartonů.

Třídění odpadů má podle Záhorovského jednoznačně pozitivní ekologický efekt. „Naše dvě třídící linky zpracují ročně více než 36 tisíc tun papíru, což odpovídá zhruba 875 hektarům lesa.“

Na druhé straně stále dochází k situacím, kdy lidé odkládají zejména rozměrný odpad mimo určené nádoby. „Jde nejčastěji o starý nábytek, koberce či zbytky umakartových jader z panelákových koupelen,“ vysvětluje Záhorovský. Každoročně musejí pracovníci Pražských služeb odklidit sedm tisíc až deset tisíc tun tohoto odpadu.

SBĚR VYTŘÍDĚNÝCH SLOŽEK V PRAZE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *