03.11.2021 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Množství odpadu v Česku loni vzrostlo na 38,5 milionů tun, komunálního ubylo

Loni se v Česku vyprodukovalo 38,5 milionu tun odpadů, meziročně o 1,1 milionu tun více. Pokleslo množství komunálního odpadu – z 5,9 milionu tun na zhruba 5,7 milionu tun. I loni se však příliš skládkovalo. Vyplývá to z dat, o kterých informovalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 536 kilogramů ročně, o 15 kilogramů méně než v roce 2019. V případě všech druhů odpadů je na jednoho obyvatele 3598 kg odpadu za rok, což znamená meziroční nárůst o 96 kilogramů. Podle MŽP se celkové množství odpadů zvýšilo zejména kvůli nárůstu stavebních odpadů. Z celkového počtu odpadů tvořily 1,8 milionu tuny nebezpečné odpady, stejně jako předloni.

"Odpady byly vloni převážně využívány. Z 38,5 milionů tun všech odpadů jich bylo 90 procent využito, z toho 86 procent materiálově a čtyři procenta energeticky. Na skládkách skončilo až 10 procent všech odpadů," popsal Martin Charvát z tiskového oddělení resortu.

Na skládky loni také putovalo 48 procent komunálních odpadů, meziročně o dvě procenta více. Podle ředitele odboru odpadů MŽP Jana Maršáka to ukazuje na nezbytnost loni přijaté odpadové legislativy, která čítá nástroje k přesměrování části odpadů ze skládek k dalšímu využití. "Ekonomické stimuly směrem k omezení skládkování, zejména poplatek za skládkování využitelných odpadů, jsou nastaveny z počátku mírněji, předpokládáme tak, že nepříznivý trend se bude zlepšovat až po roce 2023 nebo 2024," uvedl Maršák. Příliš velkou míru skládkování dlouhodobě kritizují ekologické organizace. Příští rok má vzrůst skládkovací poplatek recyklovatelných a využitelných odpadů o stokorunu, z dnešních 800 Kč za tunu uloženou na skládce na 900 Kč.

Komunální odpad loni tvořil 14,9 procenta celkové produkce. Z 51 procent využitých komunálních odpadů bylo 39 procent využito materiálově a 12 procent energeticky.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down