Množství nebezpečných odpadů se nejspíš sníží

Současná hospodářská krize sníží letošní produkci nebezpečného odpadu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými odpadovými společnostmi. Podle firem působících v oboru již klesly zakázky o více než deset procent. Příčinou jsou hospodářské problémy firem, které omezují výrobu. "Vzhledem k...

Současná hospodářská krize sníží letošní produkci nebezpečného odpadu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými odpadovými společnostmi. Podle firem působících v oboru již klesly zakázky o více než deset procent. Příčinou jsou hospodářské problémy firem, které omezují výrobu. „Vzhledem k dříve publikovanému poklesu průmyslové výroby v ČR o přibližně 17 procent se dá v nejbližší době očekávat další pokles produkce odpadů v tomto odvětví,“ řekla ČTK tisková mluvčí A.S.A. Alexandra Kostřicová. „Zatím dojíždějí zakázky z předchozích období. Odhadem za dva až tři měsíce ale mohou být změny vzhledem poklesu výroby znát,“ řekl ČTK Václav Augustin z táborské firmy Rumpold.

Nicméně podle ČTK zájem o služby nakládání s nebezpečnými odpady neustále roste, protože řada podnikatelů musí splňovat nejrůznější audity a certifikáty kvalit. Působení v oboru je nicméně výnosné především pro obchodníky s odpady, myslí si ekolog uherskohradišťské společnosti RES-UH Milan Paluřík: „Pokud neděláte překupníka, ale zpracovatele, a pokud neberete odpady vyloženě od uživatelů, řekl bych, že je to tak na uživení,“ uvedl. Podle ředitele společnosti Marius Pedersen patří mezi největší současné původce nebezpečných látek firmy z automobilového průmyslu a hutnictví. Nejčastěji jde o odpady kontaminované oleji a ropnými látkami nebo zeminy s obsahem těžkých kovů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *