Mezinárodní dětskou cenu míru získali bratři z Indie za ekologickou osvětu

Prestižní Mezinárodní dětskou cenu míru letos získali bratři Vihán a Náv Agarválovi z Indie za projekt, který pomáhá s tříděním a recyklací odpadů v Dillí. Porota ocenila jejich "odvahu a angažovanost v boji se znečištěním ovzduší". Bratři, kterým je 14 a 17 let, cenu osobně převzali v nizozemském Haagu.

Ocenění mladým laureátům předal jejich krajan Kailáš Satjárthí, nositel Nobelovy ceny míru z roku 2014.

Ovzduší v Dillí je nejšpinavější na světě a přispívá k tomu i nesprávné zacházení s odpady. V roce 2018 letošní nositelé dětské ceny míru začali s tříděním odpadů a materiálů vhodných k recyklaci u sebe doma. Později pomocí skupiny na komunikační síti WhatsApp do projektu One Step Greener zapojili i další domácnosti z okolí. Dnes je součástí jejich projektu 1500 domácností a několik kanceláří a škol, píše agentura AFP. Jejich informační materiál o souvislosti mezi znečištěním ovzduší a odpadky dnes využívá více než 100 škol v metropoli Dillí, uvedla agentura DPA.

Ocenění je spojené s grantem 100 000 eur (2,5 milionu korun), finance mohou bratři využít na další rozvoj oceněného projektu.

Mezinárodní dětskou cenu míru uděluje každoročně od roku 2005 nizozemská organizace KidsRights. Cena je určena dětem, které "svými odvážnými a mimořádnými činy změnily přístup k řešení problémů, které mají děti po celém světě", píše organizace na svých stránkách.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down