Více než dvě třetiny odpadů, které vyprodukuje Termizo, a. s., má tak dobrou kvalitu, že mohou být převedeny na výrobek.
Liberecká spalovna energeticky využila v roce 2010 celkem 98 750 tun odpadu. Většinou (zhruba 78 tisíc tun) šlo o směsný komunální odpad, další významný podíl představoval objemný odpad, odpady z mechanických úprav (katalogové číslo 191212) a dále malá množství dalších spalitelných odpadů, jako je dřevo, biologicky rozložitelný odpad, odpady z textilu a podobně.
V roce 2009 i 2010 došlo k navýšení množství přijímaného odpadu, což je výsledkem řízeného procesu obchodní strategie podniku, kdy jsou ze spalování vylučovány právě vysoce výhřevné odpady s nízkou objemovou hmotností (plasty), které jsou nahrazovány méně výhřevným odpadem.
Z tohoto množství vyprodukovala spalovna 30 613 tun pevného zbytku po spalování. Z něj se materiálově využívá 20 415 tun certifikovaného stavebního výrobku z popelovin (SPRUK) a jako druhotná surovina vzniká separovaný železný šrot (855 tun). To představuje cca 69,5 % materiálového využití z celkové produkce popelovin, kdy dochází k náhradě primárních neobnovitelných surovin (kamenivo, železná ruda).
Největší množství vyprodukovaného odpadu představuje směs strusky a vypraného popílku. Tento materiál má vzhledem k velmi dobré technologii čištění popílku a také díky dodatečnému zařazení protiproudé promývky strusky na výstupu z odstruskovače vodou velmi dobré parametry. Vyluhovatelnost popelovin splňuje všechny parametry třídy IIa a IIb a většinu parametrů třídy I (mimo sírany, chloridy, obsah rozpuštěných látek a některé kovy podle vyhlášky č. 294/2005 Sb.). Rovněž tak zcela vyhovuje ekotoxicita (je negativní, tedy neovlivňuje vývoj organismů), která testuje vliv vodných výluhů na čtyři druhy organizmů (dafnie, řasy, rostliny a ryby). Od konce roku 2002 může Termizo, a. s., v závislosti na kvalitě popelovin produkovat popeloviny jako odpad nebo jako stavební výrobek pro úpravu terénu, násypy a zásypy. Tímto způsobem lze materiálově využívat po úpravě vlastní produkované odpady, a tím šetřit primární přírodní zdroje. Tento postup je běžný ve vyspělých státech, ale ČR ho bohužel nijak významně nepodporuje.
Ostatní produkované odpady jsou běžné jako v jiných velkých výrobních zařízeních, za zmínku stojí pouze nečištěný popílek (190103), který vzniká při periodickém čištění tepelně výměnných ploch v kotli. Tyto popeloviny jsou dálkově odsávané do podtlakového vozu tak, aby nedocházelo k úniku prachu. Tato metoda se úspěšně používá i v nejlepších švýcarských spalovnách.
Zdroj: Termizo, a. s., Zpráva o provozu spalovny - environmentální profil za rok 2010
MNOŽSTVÍ VYPRODUKOVANÝCH ODPADŮ V ROCE 2010 (TUNY)
Spalovna Termizo produkuje hlavně směs strusky a vypraného popílku