Máme velkou (uhlíkovou) stopu

Uhlíková stopa průměrného Čecha je 14,2 tun oxidu uhličitého za jediný rok. To je o téměř 4 tuny CO2 více, než je evropský průměr. Češi svoji uhlíkovou stopu v posledních letech výrazně snížili. Podle kolektivního systému Elektrowin ušetřili jen recyklací vysloužilého elektrozařízení za posledních...

Uhlíková stopa průměrného Čecha je 14,2 tun oxidu uhličitého za jediný rok. To je o téměř 4 tuny CO2 více, než je evropský průměr. Češi svoji uhlíkovou stopu v posledních letech výrazně snížili. Podle kolektivního systému Elektrowin ušetřili jen recyklací vysloužilého elektrozařízení za posledních 5 let více než 1 150 000 tun CO2 (tedy zhruba 115 kg na osobu). To představuje úsporu ve výši 609 milionů kWh elektrické energie.


Uhlíková stopa odráží lidský vliv na přírodu. Téměř každá lidská aktivita přímo či nepřímo uvolňuje skleníkové plyny do atmosféry. Čím větší tato stopa je, tím výraznější je dopad lidských aktivit na přírodu. „Lidé si neuvědomují, že klimatické změny ovlivňuje každý z nás. Uhlíkovou stopu dokáže výrazně snížit třeba recyklace vysloužilých elektrozařízení,“ uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN, jež u nás zajišťuje zpětný odběr a recyklaci více než poloviny veškerého elektroodpadu. „Například recyklací pračky lidé svoji uhlíkovou stopu sníží o 43 kg CO2. Navíc ušetří přes 165 kWh elektrické energie,“ dodává Tvrzník.

Recyklací a uváženým nakládáním s elektroodpadem, stejně tak nákupem kvalitnějších produktů s nižší spotřebou energie může každý svoji uhlíkovou stopu zmenšit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *