Malajsie a Thajsko zadržely stovky tun nelegálně dovezeného elektroodpadu z USA

V květnu 2025 došlo v Malajsii a Thajsku k významným záchytům nelegálních dovozů elektroodpadu (e-scrap) pocházejících ze Spojených států. Úřady obou zemí zadržely kontejnery obsahující stovky tun elektroodpadu díky upozornění od americké neziskové organizace Basel Action Network (BAN), která dlouhodobě monitoruje pohyb nebezpečných odpadů po světě.

Masivní záchyty v Malajsii

Podle tiskové zprávy BAN a oznámení malajsijského Ministerstva přírodních zdrojů a environmentální udržitelnosti bylo od ledna 2025 v Malajsii odhaleno již 122 kontejnerů s neschváleným elektroodpadem. Bývalý ministr životního prostředí Nik Nazmi bin Nik Ahmad, který nedávno rezignoval z jiných důvodů, slíbil tvrdé právní postihy pro zúčastněné strany a pokračování přísné kontroly dovozu elektroodpadu a plastů podle pravidel Basilejské úmluvy.

Nazmi zároveň apeloval na americké společnosti, aby respektovaly zákony zemí, do kterých svůj odpad vyvážejí. Spojené státy totiž nejsou smluvní stranou Basilejské úmluvy, která reguluje přeshraniční pohyb nebezpečných odpadů, a proto američtí vývozci pravděpodobně nebudou čelit žádným přímým postihům. Naopak importéři v Malajsii a Thajsku, jejichž země úmluvu ratifikovaly, mohou být stíháni podle místních zákonů.

Zásahy thajských úřadů

Také v Thajsku došlo v květnu ke dvěma zásahům proti nelegálním dovozům elektroodpadu z USA. Dne 14. května bylo při rutinní kontrole objeveno 10 kontejnerů s více než 250 tunami materiálu. O týden později thajské úřady na základě tipu od BAN zadržely dalších šest kontejnerů obsahujících směs odpadních desek plošných spojů z New Yorku. Thajské celní úřady již zahájily řízení proti společnosti MHC Group Freezone, která byla označena za dovozce.

Podle ekologické organizace Ecological Alert and Recovery-Thailand je trendem poslední doby míchání elektroodpadu s kovovým nebo automobilovým šrotem, protože některé typy odpadu jsou méně přísně kontrolovány. Většina zadrženého odpadu byla navíc kontaminována nebezpečnými látkami.

Mezinárodní spolupráce

Úspěšné zásahy byly umožněny díky „Operation Can Opener“, společné iniciativě BAN a asijských ekologických organizací. Cílem je sdílení informací o nelegálních zásilkách s úřady a zabránění nelegálnímu dovozu odpadu.
„Jsme rádi, že Operation Can Opener nám umožňuje odhalovat zločince s odpady. Doufáme, že to brzy povede k obviněním, pokutám a vězení pro ty, kteří se zaštiťují recyklací, zatímco otravují pracovníky a komunity,“ uvedla Mageswari Sangaralingam z organizace Sahabat Alam Malaysia, která je partnerem této iniciativy.

Nelegální dovoz elektroodpadu do Malajsie je dlouhodobým problémem. Na nedávné konferenci Basilejské úmluvy uvedl Nik Nazmi, že malajsijské úřady zabavily v roce 2024 a prvních dvou měsících roku 2025 celkem 344 kontejnerů s elektroodpadem.
„Tento nelegální obchod přispívá k vážné degradaci životního prostředí, kontaminuje půdu a vodní toky a vystavuje pracovníky i okolní komunity nebezpečným podmínkám,“ řekl bývalý ministr ve svém vystoupení.

Malajsijské úřady podle něj budou i nadále spolupracovat s BAN na potírání nelegálního dovozu elektroodpadu. Podobně se k pokračování v tvrdém postupu zavázaly i thajské orgány.*

-sol-

Foto: Wikimedia, Muntaka Chasant

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down