26.01.2023 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loni v Česku poprvé převládla poptávka po Li-Pol bateriích, Li-Ion články šly na odbyt méně

Češi začali ve větší míře pořizovat kvalitnější lithium-polymerové (Li-Pol) baterie. Podíl prodaných Li-Pol akumulátorů loni tvořil 59 % z celkové poptávky. Zájem rostl na úkor tradičních lithium-iontových (Li-Ion) článků. Vyplývá to z prodejních statistik internetového obchodu BatteryShop.cz za loňský rok. E-shop v roce 2022 zaznamenal výrazné meziroční zvýšení zájmu o baterie do notebooků i záložních zdrojů.

Přestože jsou Li-Pol baterie na trhu již od roku 1996, jejich prodej dlouho zůstával minimální. Nejzásadnějším rozdílem mezi lithium-polymerovými a lithium-iontovými bateriemi je forma elektrolytu. Zatímco Li-Ion baterie používá tekutý elektrolyt, u Li-Pol baterie je elektrolyt pevný či gelový a má vyšší hustotu uchované energie. Díky tomu jsou Li-Pol akumulátory lehčí, kompaktnější a mají širší využití, zároveň jsou ale nákladnější. Proto se v minulosti používaly v prémiových přístrojích.

„Ještě před třemi lety tvořil podíl prodeje Li-Pol baterií pouze 15 procent. Trh dlouhé období ovládaly Li-Ion články, které zase vytlačily niklové akumulátory. Zájem o Ni-MH baterie pak v loňském roce skoro vymizel,“ uvedl Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz. „Za nárůstem poptávky po Li-Pol bateriích stojí větší zájem Čechů o prémiové mobilní telefony a notebooky, zejména značky Apple,“ dodal.

Internetový obchod BatteryShop.cz v roce 2022 zaznamenal meziroční nárůst prodeje v několika segmentech. Nejvíce poptávka narostla v případě baterií do čteček čárových kódů (79 %), notebooků (59 %) a záložních zdrojů (22 %). Právě akumulátory značky T6 Power do záložních zdrojů představovaly v loňském roce nejprodávanější produkty e-shopu. Zájem byl rovněž o baterie do notebooků značky Dell Inspiron a HP.

„V roce 2022 jsme museli reagovat na problémy v dodavatelském řetězci, protože lhůty pro přepravu se prodloužily asi na dvojnásobek. Proto jsme reagovali zvýšením dodávek, abychom pokryli rostoucí poptávku. A to se nám podařilo,“ upozornil Tlapák.*

-zr-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down