Litvínov obhájil právo zapojit se do rozhodování o likvidaci styrenu ze skládky

Litvínov u soudu obhájil právo zapojení se do rozhodování o způsobu likvidace nebezpečného styrenu ze skládky Celio. Krajský úřad Ústeckého kraje původně rozhodl, že se k této věci nemůže vyjádřit. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že město nemá postavení účastníka řízení. Radnice se proto obrátila na soud. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil rozhodnutí ústeckého krajského soudu, že rozhodnutí ministerstva má být zrušeno.

Styren se rozdělí do betonových kójí

Na skládce jsou uložené styrenové smoly ze staré ekologické zátěže ve středočeské Nelahozevsi. Hořlavá látka v různém skupenství je asi ve 12 000 sudech, každý má objem 200 litrů. Provozovatel počítá například s budováním betonových kójí pro třídění styrenů na tuhé, tekuté a polotekuté a s následnou likvidací.

Litvínov teď vyzval ministerstvo, aby respektovalo rozhodnutí soudu, urychleně zrušilo původní rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje a aby městu bylo přiznáno postavení účastníka v řízení o nápravných opatřeních.

Zapojení města je klíčové

"Postavení účastníka umožní vedení města prosazovat v souladu s usneseními zastupitelstva co nejrychlejší odstranění nepovolených styrenů a jejich bezpečnou likvidaci mimo katastr města," uvedl Lenc.

Město je podle mluvčího přesvědčeno, že jeho zapojení do rozhodování je klíčové pro řešení celé situace a pro ochranu životního prostředí a zdraví jeho obyvatel.

Sudy s nebezpečným styrenem objevila na skládce kontrola České inspekce životního prostředí v létě roku 2021. Případ vyšetřují kriminalisté, a to v souvislosti s likvidací staré ekologické zátěže z Nelahozevsi.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down