Likvidují se staré ropné sondy

Na Břeclavsku a Hodonínsku začala v červnu likvidace staré ekologické zátěže po těžbě ropy. Pro zakázku za 1,642 mld. Kč Palivový kombinát Ústí vybral sdružení firem, jehož vedoucím je společnost MND Drilling & Services z Lužice na Hodonínsku, tedy firma ze skupiny Moravských naftových dolů....

Na Břeclavsku a Hodonínsku začala v červnu likvidace staré ekologické zátěže po těžbě ropy. Pro zakázku za 1,642 mld. Kč Palivový kombinát Ústí vybral sdružení firem, jehož vedoucím je společnost MND Drilling & Services z Lužice na Hodonínsku, tedy firma ze skupiny Moravských naftových dolů. Práce mají být hotové v listopadu 2015, řekl ČTK Igor Němec z Palivového kombinátu.

Likvidace starých škod se týká území o rozloze 28 kilometrů čtverečních v katastrech Moravské Nové Vsi, Hodonína, Mikulčic a Týnce na Moravě. Těžba zde postupně končila v 70. až 80. letech minulého století a v dobývacím prostoru Hodonín byla kvůli vyhlášení ochranného pásma vodního zdroje Moravská Nová Ves ukončena v roce 1990.


Likvidace se zahájí geologicko-průzkumnými pracemi, které upřesní rozsah kontaminace v okolí ekologických zátěží. Odstranění sond je nutné, aby ropné látky dále neunikaly do podzemních vod a okolních hornin. Až poté lze odtěžit kontaminované vody a zeminu. Jejich sanace bude probíhat biodegradací, tedy biologickým rozkladem.

Součástí projektu je i rekultivace sanovaných ploch. Projekt je financovaný z 90 procent z operačního programu Životní prostředí, zbytek zaplatí Palivový kombinát.

Stará ekologická zátěž po těžbě ropy ohrožuje území chráněné oblasti přirozené akumulace vod Kvartér řeky Moravy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *