Lidé z Pošumaví protestují proti úložišti jaderného odpadu

Zhruba 350 lidí v Pačejově na Klatovsku protestovalo kvůli tomu, že jejich oblast Březový potok je jednou ze čtyř lokalit pro možnou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Akce se zúčastnili obyvatelé i vedení dotčených obcí, zástupci kraje i obyvatelé sousedního Bavorska, kteří si tam jaderný odpad nepřejí. Od posledního protestu, který se konal zhruba před měsícem ve Velkém Boru, se nic nezměnilo, řekl starosta Chanovic Petr Klásek, který je jedním z hlavních organizátorů 17 let trvajících protestů.

"Lidé jsou zde naštvaní a zklamaní. Je to pro nás zásadní věc, která ovlivňuje lidem život v obcích, například zda tu budou investovat, bydlet či zakládat rodiny. Stále se ale nic neděje, o všem se rozhoduje pouze v Praze," řekl Klásek.

Při sobotní protestní akci se uskutečnil čtyřkilometrový pěší pochod a dvacetikilometrová jízda cyklistů z Pačejova do Maňovic. Místní vyjadřovali nespokojenost a rozdávali informativní letáky. "K blokování silnic jako u minulého protestu ale nedošlo," doplnil starosta.

"Těší nás ale velká podpora občanů Bavorska a také samozřejmě vedení kraje," řekl starosta. Na akci osobně dorazil i bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard nebo náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Obcím vadí také nenávratné technické řešení úložiště. Původně se podle Kláska mluvilo o 300 hektarech, dnes už o 500 ha. Úložiště, v němž má být odpad desetitisíce let, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zprovoznit v roce 2065. Jeho konečné umístění má stanovit stát do roku 2025.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down