Lidé v Mostě budou po 16 letech znovu platit za svoz odpadu, ročně 840 korun

Lidé v Mostě budou od příštího roku po 16 letech znovu platit za svoz a likvidaci odpadu. Ročně zaplatí člověk s trvalým bydlištěm nebo vlastník nemovitosti ve městě 840 korun. Osvobození od poplatku budou lidé nad 65 let. Po dlouhé debatě návrh koalice ProMOST a ANO schválili zastupitelé. Důvodem pro znovuzavedení poplatku jsou podle vedení radnice rostoucí náklady na svoz a likvidaci odpadu. Kritici argumentovali množstvím neplatičů, podle nich je poplatek nespravedlivý.

Částka 840 korun ročně představuje podle radních 2,30 Kč za osobu a den. "Benefit si zaslouží obyvatelé nad 65 let, skupina, která je ohrožena příjmovou chudobou. Těchto seniorů žije ve městě zhruba 12 000. Do příjmu na příští rok budeme počítat 35 milionů korun z poplatku, ponížili jsme ho o 20 procent, což byla skupina neplatičů před 16 lety," uvedl primátor Marek Hrvol (ProMOST). Náklady na svoz a likvidaci odpadu jsou podle Hrvola zhruba 70 milionů korun, v roce 2009 to bylo 35 milionů korun.

Opozice se obává neplatičů

Pro zavedení poplatku hlasovalo po hodinové debatě 31 zastupitelů, proti bylo deset. "Náklady na svoz rostou, ale rostou i příjmy města. Hlavní důvod, proč si myslíme, že poplatek je nespravedlivý, je ten, že je velká skupina obyvatel, kteří platit nebudou," uvedl Jiří Nedvěd (Sdružení Mostečané Mostu - SMM). Pro byli dva zastupitelé za ODS a nezávislé, proti byli vedle SMM zastupitelé za SPD s podporou Trikolory a nezařazený zastupitel Roman Houska. "Svoz odpadu je služba jako veřejné osvětlení. Měli bychom vybrat 51 milionů, vybereme jenom 35, platit by nemělo 20 000 obyvatel, jedna třetina obyvatel, to mi přijde hodně," uvedl Houska. "My z mnoha lidí ty peníze nedokážeme získat. Pouze dvě třetiny poctivých se bude podílet na platbě," uvedl. Poplatek také podle Housky nebude motivovat lidi k většímu třídění, ale naopak.

Mohlo by vás zajímat:
Mostkovice chtějí na podzim vyhlásit
referendum o projektu na zplyňování odpadu

Sdružení Mostečané Mostu navrhlo zvážit možnost vybírat poplatek prostřednictvím daně z nemovitostí, která se dotkne všech lidí bez rozdílu. V navržené podobě se podle Nedvěda poplatek nedotkne například bytu, kde žije šestičlenná rodina v nájmu.

Výjimek z poplatku je pořád dost

Vyhláška se podle vedení města netýká vedle seniorů nad 65 let také lidí umístěných v zařízeních sociální péče, jako jsou dětské domovy, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a chráněné bydlení, platit nebudou ani lidé, kteří jsou na základě zákona omezení na osobní svobodě. "Město bude tvrdě vymáhat nezaplacené pohledávky všemi dostupnými prostředky, a to exekucí na mzdu, na účet nebo na jiné pohledávky jako například přeplatek z vyúčtování služeb s pronájmem bytu a další," uvedla dříve radnice v reakci na širokou debatu ohledně neplatičů na sociálních sítích.

Poplatek za odpad platí obyvatelé většiny měst v Česku. Osvobození jsou od něj například lidé v Teplicích. Po delší době se zavede poplatek také v České Lípě.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down