Lidé loni odevzdali téměř padesát tisíc tun pneumatik

Ke zpětnému odběru se loni dostalo 49 892 tun vysloužilých pneumatik, informoval o tom kolektivní systém ELTMA, který v Česku funguje pátým rokem. Úroveň zpětného odběru tak dosáhla téměř 90 procent.

Výrobci a dovozci uvedli loni na trh celkem 55 959,7 tuny pneumatik. Na více než 3200 sběrných místech se jich dostalo ke zpětnému odběru přes 89 %, což je zhruba úroveň roku 2018. I přesto, že jde meziročně o mírný pokles, očekává vedení systému v budoucnu opět nárůst. „I přesto, že rok 2020 byl pro všechny velmi náročný, kolektivní systém Eltma nadále plnil povinnosti svých účastníků a pokračoval ve své činnosti bez přerušení. V roce 2020 nám dalo svou důvěru 88 výrobců a dovozců,“ uvedl jednatel Radim Filák. Upřesnil, že se míra sběru vrátila na úroveň roku 2018, a ačkoliv se jedná o pokles k předchozímu roku, je stále vysoko nad povinnou úrovní zpětného odběru, tedy 65 % stanovených pro loňský rok.

Od letošního ledna platí nová odpadová legislativa, která zahrnuje také nový zákon o výrobcích s ukončenou životností, kam pneumatiky spadají. „Rok 2021 tedy bude pro kolektivní systém znamenat urychlenou implementaci povinností z nové legislativy, například rozšíření sběrné sítě o některé obce a města či úpravu informačního systému pro podrobnější vedení evidence,“ dodal Radim Filák.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down