Lidé, čidla, roboti

Po ručním třídění a infračervených čidlech se do dotřiďování odpadu zapojili i roboti. Ve sto šedesáti recyklačních zařízeních po celé Severní Americe, Asii i Evropě používají pro rozpoznávání jednotlivých materiá-lů v toku odpadů technologii společnosti AMP Robotics, která je založena na umělé inteligenci a strojovém učení.

Funguje v zásadě na stejných principech jako senzory v autonomních vozidlech, které skenují silnici, nebo jako mobilní aplikace (Google Lens), kterou můžete identifikovat rostliny, stromy či houby. „Zařízení využívají formu rozpoznávání vzorů, která je založena na učení v umělé neuronové síti,“ řekl pro web cen.acs.org Rob Writz, obchodní ředitel AMP.

Systém umělé inteligence a počítačového vidění AMP Neuron™ v reálném čase rozpoznává, jaké položky „sviští“ na dopravním pásu. Pokud identifikuje nežádoucí předmět, například kovovou plechovku, která kontaminuje proud plastových lahví od nápojů, pneumaticky ji odstraní z pásu.

Využívá strojového učení

Vysokorychlostní robotický systém přesně identifikuje a rozlišuje recyklovatelné látky v toku odpadu podle barvy, velikosti, tvaru, neprůhlednosti a dalších parametrů, přičemž ukládá data o každé položce, kterou vnímá. Všechna tato data jsou zachycena v cloudu, poté použita pro průběžné učení ze zkušeností. Technologie se díky tomu přizpůsobuje změnám v toku materiálu v zařízení.

Platforma AI společnosti, AMP Neuron™, zahrnuje největší známou reálnou datovou sadu recyklovatelných materiá-lů pro strojové učení se schopností klasifikovat více než 100 různých kategorií a charakteristik recyklovatelných materiá-lů. Zařízení dokáže například rozpoznat polypropylenové kelímky od polystyrénových a nevadí mu změny, které nastanou při ohnutí a zmačkání materiálu. To vše dvakrát rychleji než lidé, kteří dokážou z proudu vytáhnout jen asi 40 předmětů za minutu. Technologie třídění AMP dokáže vytřídit až 80 položek za minutu, byla však zaznamenána i úspěšnost až 150 položek za minutu.*

-jst-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down