16.01.2020 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberecký kraj se kvůli polskému dolu obrátil na Evropskou komisi

Kvůli plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu u česko-polské hranice podal Liberecký kraj stížnost k Evropské komisi. Postup Polska považuje kraj za nezákonný. Poláci totiž v současnosti s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít.

Liberecký kraj využívá také přímo polská řízení. Podal žalobu proti nezákonné změně územního plánu města Bogatynie u polského soudu a přihlásil se také jako účastník polského řízení o posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí (EIA). Spolu s obcemi a městy v příhraniční oblasti sbírá také podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz. "Věřím, že se nám do konce ledna podaří sesbírat minimálně 5000 podpisů. Potřebujeme přesvědčit Petiční výbor Evropského parlamentu, aby se naším podáním zabýval. Zatím jsme zhruba v půlce," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 km2 a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti rozšíření brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.

Podle analýzy právníků firmy Frank Bold Advokáti, s níž Liberecký kraj spolupracuje, je záměr rozšíření dolu v přímém rozporu s evropskou směrnicí o vodách. "Záměr má vyjednané výjimky jen do roku 2021. Navíc od roku 2027 již nebude obecně možné tyto výjimky dále udělovat. Přesto PGE požaduje prodloužení těžby až do roku 2044, což je v přímém rozporu se smyslem i účelem směrnice. Záměr by rozhodně neměl být polským úřadem schválen," řekl Jiří Vozák z právnické firmy. Závažná pochybení se podle právníků týkají i změny územního plánu nebo posuzování vlivu na životní prostředí.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down