Liberecká spalovna na prodej

Skupina PPF Partners Petra Kellnera chce prodat spalovnu komunálních odpadů Termizo v Liberci, v níž vlastní 100 % akcií. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). PFF nechce prodej komentovat. Liberecká spalovna je v provozu od poloviny devadesátých let. Její kapacita je 96 000 tun odpadů,...

Skupina PPF Partners Petra Kellnera chce prodat spalovnu komunálních odpadů Termizo v Liberci, v níž vlastní 100 % akcií. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). PFF nechce prodej komentovat.

Liberecká spalovna je v provozu od poloviny devadesátých let. Její kapacita je 96 000 tun odpadů, vyprodukuje 650 000 GJ tepla a 8000 megawattů elektřiny. Teplo ze spalovny zásobuje značnou část obyvatel v Liberci. Termizo skončilo se ziskem 48 milionů korun při tržbách 258 milionů, ještě ale nevyrovnalo ztráty z minulosti a stále také splácí úvěr.

Skupina PPF získala akcie Termiza od Liberce v roce 2002 prostřednictvím České pojišťovny. Kontroverzní projekt spalovny v centru města byl vysoce ztrátový a město na sebe muselo vzít dluh 1,9 miliardy korun, který by zastavil jiné investice, proto hledalo jiného investora. S jedinou nabídkou na odkoupení spalovny za 700 milionů korun přišel Petr Kellner. Město se tak vzdalo podílu ve firmě a své akcie postupně prodaly i ostatní obce kolem Liberce, které původně firmu zakládaly.

Pro PPF bude koupě a prodej spalovny mimořádně dobře zhodnocenou investicí. Spalovnu si teď podle zdrojů MfD cení nejméně na dvojnásobek. Firma údajně jedná o prodeji především s teplárenskými nebo odpadovými firmami, které ve světě často spalovny provozují – mimo jiné s firmami AVE CZ nebo A.S.A. Jedním z největších zájemců je MVV Energie, která ze 70 procent vlastní sousední Teplárnu Liberec.

Skupina PPF chce údajně prodat spalovnu v Liberci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *