Liberec se vzdá desítek milionů na rekultivaci skládky, obává se sankcí

Liberecká radnice se vzdá dotace 43 milionů korun z evropského programu, kterou získala na rekultivaci staré skládky v kamenolomu v Ruprechticích. Důvodem je podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) obava ze sankcí, pokud by město nesplnilo podmínky dotačního programu.

„Připravíme méně rizikovou variantu,“ řekl primátor novinářům. Žádost o novou dotaci chce město podat do konce června. Pokud uspěje, rekultivace začne podle primátora v příštím roce.

Rekultivaci skládky připravilo minulé vedení města. Bývalý náměstek primátora a nyní opoziční zastupitel Jan Korytář (Změna pro Liberec), který měl projekt na starost, kritiku odmítá. „Kdybych tam viděl nějaké velké riziko, tak bych do toho nešel,“ řekl Korytář.

Cílem je rekultivace skládky na více než dvou hektarech, v prostoru starého odvalu. Skládka je na pozemcích města a firmy Ligranit, jež kamenolom provozuje. Kromě kamene se tam nachází směs komunálního, stavebního a dalšího odpadu včetně nebezpečných látek. Za naddimenzovanou ji podle primátora považovali i pracovníci Státního fondu životního prostředí. „Upozorňovali nás, že kdyby skládka komunálního odpadu byla na méně než 50 % výměry, takže nám dotaci nezaplatí, a ještě budeme mít sankce,“ uvedl primátor. Korytář poukázal na to, že předchozí vedení města vycházelo ze sond, které se tam prováděly. „Je nějaký odhad, kde by mohla skládka být. Je to jen tvrzení proti tvrzení. Pokud se ale podaří dotaci znovu získat a bude tam menší indikátor rekultivace plochy s komunálním odpadem, tak to riziko pro město může být menší. Neobával bych se ale ani té větší plochy,“ dodal.

Rekultivace území byla v projektu rozdělená do pěti let. Náklady se odhadovaly skoro na 55 milionů korun a finančně se měl podílet i Ligranit. V plánu bylo odtěžení 211 000 tun, z toho zhruba polovina je žula či suť vhodná k recyklaci. Dalších 94 000 tun materiálů se mělo použít na úpravu terénu a zhruba 1000 tun nebezpečných odpadů k ekologické likvidaci. V plánu bylo rekultivovat skládku takzvaným lesnickým způsobem, tedy zalesnit a zpřístupnit veřejnosti.

Součástí projektu bylo i vybudování silnice, která by umožnila z obytné části Ruprechtic odklonit značnou část nákladní dopravy směřující do lomu. Místní o to dlouhodobě usilují. Nová silnice by se obydlenému území vyhnula, auta s kamením by jezdila lesem.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down