Liberec po kritice zastupitelů zatím neuzavře memorandum ohledně kompostárny

Liberec zatím neuzavře memorandum se dvěma soukromými firmami ohledně možného vybudování kompostárny ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni, kde má město pozemky. Projekt na jednání zastupitelstva kritizovala nejen opozice, ale i zástupci koalice. Mimo jiné jim vadilo, že o něm vedení města neinformovalo představitele Chotyně. Liberec proto uspořádá nejprve seminář na toto téma, kam její zástupce pozve. V případě vyřešení sporných bodů se memorandem budou zastupitelé Liberce znovu zabývat na konci března.

Liberec v Chotyni u Hrádku nad Nisou vlastní pozemek, kde bývala skládka komunálního odpadu a kterou chce pro tento záměr využít. Na spolupráci se domlouvá s firmami Mateo Solutions a Kobra Údlice. V návrhu memoranda se uvádí, že kompostárna by měla sloužit jako zařízení pro zpracování bioodpadů, čistírenských kalů a odpadů ze zeleně. Kapacita zařízení by byla až 5 .000 tun odpadu ročně. Mateo Solutions je dceřinou firmou společnosti Severočeské vodovody a kanalizace a zajišťuje pro ni odvoz a zpracování kalů a jiných odpadů z čistíren odpadních vod a úpraven vody na území Ústeckého a Libereckého kraje. Kobra Údlice se specializuje na výrobu kompostu, zahradnických substrátů a zeminy.

Předseda představenstva Mateo Solutions Lukáš Křítek zastupitelům řekl, že hledají vhodnější místo, kam by mohli vozit čistírenské kaly z liberecké čistírny odpadních vod. "Vozíme je do Ústeckého kraje a je to velmi nejistá rovnováha," uvedl Křítek. Podle něj jsou ve fázi hledání vhodného místa. "To, o co jsme požádali, je odpověď na otázku, jestli vůbec dává smysl městu Liberec tuto cestu prověřit," řekl při rozpravě zastupitelům. Zároveň uvedl, že v případě schválení memoranda na vlastní náklady zpracují studii proveditelnosti i následnou projektovou dokumentaci.

Zvolenou cestu ale považuje za špatnou opoziční zastupitel za LOL Josef Šedlbauer. "Oni řeší primárně svůj zájem, logicky," uvedl. Podle něj by si měl Liberec připravit vlastní strategii a teprve pak se soukromými firmami hledat styčné body.

Navržený projekt kritizoval i koaliční zastupitel za ANO Marek Vávra. "Malé obci, která je sousedem města Liberec, uděláme odkladiště nebezpečných odpadů," řekl Vávra. Vadí mu také, že Liberec o projektu neinformoval vedení Chotyně. Na zastupitelstvu Vávra citoval i stanovisko starostky této obce Ivany Morgensternové. "Obec Chotyně v žádném případě s výstavbou kompostárny nesouhlasí a tento záměr nepodpoří."

Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) chtěli záměr nejprve projednat s libereckými zastupiteli, aby věděli, zda mají jejich podporu. Vávra tento postup považuje za špatný. O memorandu nakonec zastupitelé nehlasovali. Jeho předkladatel, náměstek Jiří Janďourek (SLK), tento bod asi po hodinové debatě stáhl s tím, že nejprve se uskuteční seminář zastupitelů k vyřešení sporných bodů, kam budou pozváni i zástupci Chotyně.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down