Legislativa není připravena, prodejci ano

Nová evropská směrnice požadující, aby všichni obchodníci elektrem s prodejní plochou větší než 400 m2 zcela zdarma odebírali vysloužilé malé spotřebiče, vstoupila v platnost 15. února. Mnoho prodejců už je na to připraveno, zákonodárci jako obvykle zaspali.

Tentokrát v tom ale Česká republika není sama. Směrnice se dosud nepromítla do národní legislativy v řadě dalších evropských zemí. „Splněno v termínu mají Britové, Nizozemci, ale překvapivě také Bulhaři,“ komentuje situaci Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN a také jeden z českých zástupců v mezinárodní organizaci kolektivních systémů pro sběr elektroodpadu WEEE Forum. Směrnice stanoví, že velcí prodejci musejí od spotřebitelů bezplatně odebírat vysloužilé malé spotřebiče, jejichž žádný rozměr nepřesahuje 25 cm. A to i v případě, že si u nich nezakoupí nový. Kvůli průtahům v legislativním procesu ale tato povinnost v ČR zatím není uzákoněná, a tedy ani vymahatelná.

Přesto se už ve více než 2000 prodejnách včetně těch, kde je elektro jen doplňkovým sortimentem, zabydlely speciální sběrné nádoby. Nejprve to byly sběrné koše s výměnnými vložkami, bagy, které mají objem 0,25 m3 a vejde se do nich kolem 30 fénů, kávovarů nebo žehliček, případně 6-8 vysavačů či mikrovlnek. První z nich umístil ELEKTROWIN do některých prodejen už v roce 2008. K odpovědnosti za ekologickou recyklaci starého elektra se hlásí i největší prodejní řetězce působící v Česku. V prodejnách již slouží spotřebitelům na 175 speciálně upravených kontejnerů. Zatím posledním prodejním řetězcem, který speciální sběrné prostředky ELEKTROWINu umístil ve všech svých prodejnách, je OKAY Elektro.

„Věříme, že novému vedení Ministerstva životního prostředí se podaří skluz v přípravě zákona brzy dohnat,“ říká Roman Tvrzník a dodává: „Zatím je dobrovolné plnění této povinnosti ze strany prodejců zároveň jejich konkurenční výhodou.“

Zdroj: Elektrowin

Pro potřeby prodejních řetězců byly vyrobeny kontejnery zapadající do jejich prodejního konceptu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *