LED světla patří i do svátečních dekorací, jsou úsporná a vydrží roky

„Světelné dekorace jsou již stálicí vánoční výzdoby. Krásná, barevná světýlka vytváří neopakovatelnou magickou atmosféru, většina lidí s nimi má navíc spojeny radostné a příjemné pocity, které zažívali například jako děti. Je také vědecky prokázáno, že některé vlnové délky světla stimulují v organismu produkci hormonu štěstí dopaminu, takže světlo k radostné atmosféře v domově rozhodně přispívá,“ uvádí Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz.

Už nesvítí? Do koše nepatří

Kvalitní LED dekorace obvykle vydrží mnoho let a nevyžadují zvláštní údržbu. Ty venkovní po sezóně je třeba jen očistit do sucha a uložit doma na adekvátním místě. Na konci své životnosti však nemají skončit ve směsném odpadu, upozorňuje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů. „Světelné zdroje jsou odpadním elektrozařízením a je potřeba je adekvátně zlikvidovat. LED řetězy i další světelné dekorace je stejně jako žárovky, zářivky a podobně nutné odevzdat k recyklaci, a to ve sběrných dvorech, přímo u prodejců světelných zdrojů či obecně v obchodech s elektronikou. Malé sběrné nádoby speciálně určené na vysloužilé světelné zdroje bývají k nalezení i v nákupních centrech či městských úřadech. Ačkoliv jde o elektroniku, nevhazujte je do kontejnerů na elektroodpad, světelné zdroje potřebují s ohledem na obsah skla a případných nebezpečných látek speciální zacházení,“ vysvětlil Vandrovec s tím, že z každé žárovky lze recyklovat více než 90 % materiálů, ze kterých je vyrobena.

LED dekorace jsou úsporné, i tak nesviťte zbytečně

Při plánování letošní světelné výzdoby však bude patrně mnoho lidí řešit, zda se množství dekorací nepodepíše na jejich účtech za elektřinu. Ta se v posledních měsících kvůli neklidné situaci na trhu s energiemi šplhá do závratných výší, a lidé tak uskromňují svoji spotřebu. Dobrou zprávou je, že je LED technologie velice úsporná. Oproti starým světelným dekoracím s klasickými žárovičkami jsou náklady na svícení s LED dekoracemi obvykle méně než desetinové. „Vezměme si jako příklad zhruba jedenáctimetrový vnitřní řetěz se 120 LED diodami s příkonem 6,7 wattu. Pokud si jej doma budeme chtít rozsvítit každý den na šest hodin, a to po celý prosinec, bude nás to při aktuální průměrné ceně elektřiny 5,88 koruny stát asi 7,33 koruny,“ vypočítává Magda Jandová.

Přestože je spotřeba LED dekorací nízká, vyplatí se používat je s rozumem. Pro kouzelnou sváteční atmosféru není nutné mít celý interiér a exteriér rozsvícen desítkami metrů řetězů a po 24 hodin denně. "Dům rozsviťte, teprve až se zešeří, a vyzdobte si primárně ty místnosti, v nichž trávíte nejvíce času. Nejste-li doma, nenechávejte světýlka zbytečně zapnutá. LED řetězy umístěné kolem oken také nenechávejte svítit přes noc, abyste zmírnili světelný smog. Ten není dobrý pro přírodu a už vůbec ne pro váš kvalitní spánek," doporučuje společnost REMA ve své zprávě.

-red-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down