27.03.2020 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli karanténě roste množství odpadu z domácností i počet černých skládek

Podle Sdružení komunálních služeb se zvýšil počet komunálního i tříděného odpadu z domácností zhruba o 15 %, než jak je tomu v tomto ročním období běžné. V řadě měst jsou navíc kvůli mimořádným opatřením zavřené sběrné dvory.

Jak u komunálního, tak u tříděného, svážíme z domácností v posledních týdnech odpadu více, než je v tomto ročním období běžné. Přibližně o 15 procent,“ říká předseda Sdružení komunálních služeb Bohumil Rataj, který je zároveň ředitelem Technických služeb Benešov. Dodal také, že technické služby v řadě měst zjišťují nárůst černých skládek: Je to velký problém, a navíc je to zcela zbytečné. Aktuálně jsou sice ve většině měst sběrné dvory zavřené, ale je jen otázkou času, kdy se zase zpřístupní veřejnosti, aby zde mohli nepotřebný odpad zdarma odevzdat.“ Expert z poradenské společnosti Obcejinak.cz Aleš Choutka odhaduje tento nárůst odpadů z domácností až na 50 %.

I v případě odnosu vytříděného odpadu na sběrná místa by lidé měli pohyb na veřejných místech minimalizovat. Pokud to v domácnostech situace dovolí, je dobré snížit frekvenci vynášení tříděného odpadu, říká Eva Gallatová ze společnosti ECOBAT, která se zaměřuje na třídění a recyklaci baterií: „V současné době lidem doporučujeme, aby si použité baterie schraňovali doma například v zavařovací sklenici nebo papírové krabičce, a do sběrných nádob je odnesli, až bude po nouzovém stavu.“ Podobně lze odložit odevzdání skla, elektra nebo olejů. V případě většího množství odpadů, což je případ plastů či bioodpadu, kde je obtížné si je ponechat doma, platí, že by lidé měli k vynášení tříděného odpadu přistupovat efektivně – například cestu ke sběrným kontejnerům spojit s cestou do práce nebo na nezbytný nákup.

3 doporučená pravidla pro třídění v době pandemie

  1. Neslevujte – důsledně třiďte i v současné době.
  2. Buďte efektivní – například cestu ke sběrovým kontejnerům spojte s cestou do práce nebo na nezbytný nákup. I zde platí, že je třeba minimalizovat pohyb na veřejných místech. Zároveň, pokud je to možné, vytříděný odpad si schraňujte doma a odneste ho až po skončení nouzového stavu.
  3. Při odnosu vytříděného odpadu na sběrná místa se důsledně řiďte aktuálními preventivními nařízeními Vlády ČR.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down