Kvalitu vody v rybnících podle odborníka snižuje i fosfor z čističek

Kvalita vody v českých rybnících se zhoršuje, příčinou je zejména sucho a klimatická změna. Dílčí negativní dopady však má podle odborníků také budování čistíren odpadních vod u menších sídel. Snižují organické znečištění, produkují ale více fosforu, který je zdrojem živin pro sinice. Některé rybníky vlivem kombinace jevů vysychají, informovala Mendelova univerzita Brno.

"Roční úhrn dešťových srážek je přibližně stále stejný, ale často nerovnoměrně rozdělený, s dlouhými obdobími sucha a nárazovými, často i přívalovými srážkami. Svůj díl sebou nese i způsob zemědělského hospodaření na polích, utužení půdy, velké půdní celky, orba až po okraj vodní plochy rybníka. To vše zvyšuje erozi ornice, která končí v sedimentech rybníků a snižuje jejich vodní kapacitu,“ uvedl Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.

Zatímco množství srážek zůstalo stejné, výpar vody se zvýšil. Z jednoho hektaru vodní plochy se za slunných letních dnů odpaří třeba tři litry vody za vteřinu. Objem vody se tak snižuje a celý ekosystém rybníka se stává značně nestabilním.

Na jižní Moravě, která dlouhodobě patří k nejsušším oblastem Česka, jsou v poslední době poměrně běžné záchranné výlovy rybníků v létě. Rybáři vyhodnotí kritické parametry a ryby raději preventivně odloví, aby jim neuhynuly.

Problém vidí odborníci také v budování čističek u menších územních celků pod 2000 obyvatel. Legislativa je nelimituje z hlediska odstraňování fosforu na odtoku. Čistička sice zlepší kvalitu vody z hlediska organického znečištění, ale naopak přidá množství fosforu. "Stav před vybudováním čistírny byl tak paradoxně pro kvalitu vody v rybníku často lepší," uvedl Kopp.

Pokud se zacházení s odpadními vodami nezmění, bude podle Koppa jakost vody v rybnících za vysokých teplot klesat. "Představy o průzračných vodních plochách vhodných ke koupání jsou tak v současných podmínkách iluzorní, a to i při úplném vyloučení rybářského hospodaření,“ dodal Kopp.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down