Kategorie:
Nezařazené

Kroměříž chce nakoupit 2200 kompostérů za 6,5 milionu korun

Kroměříž chce nakoupit 2200 domácích kompostérů na bioodpad do rodinných domů ve městě a hlavně v místních částech. Náklady činí 6,5 milionu korun, město bude žádat o evropskou dotaci. Ze svého rozpočtu by radnice dala 975 000 korun. Novinářům to dnes řekl starosta Jaroslav Němec (ANO).

„Nákup kompostérů je pro lidi přínosem. Odpad v kompostérech bude recyklovaný. Myslíme si, že majitelé domů se o kompost budou starat lépe, než když se někde kompost vyrábí na ulici. S tím máme špatné zkušenosti. Městu navíc klesne množství komunálního odpadu,“ uvedl Němec. Město musí podat žádost o dotaci do konce listopadu.

Pokud uspěje, kompostéry na biologicky rozložitelný odpad by se začaly nakupovat v květnu příštího roku. Radnice je chce rozmístit ve městě tam, kde nejsou takzvané hnědé popelnice na bioodpad. Kompostéry lidé dostanou jako výpůjčku, po pěti letech se stanou jejich majetkem. Počet pořizovaných kompostérů vzešel z průzkumu, který si radnice nechala udělat.

Podle Němce město do budoucna zvažuje i další novinky v nakládání s odpady. Diskutuje se například o zřízení třídírny odpadů, na nákladech na ni by se podílely i okolní obce. „Mají ji v Třebíči, na skládku jde díky ní jen asi 15 procent svezeného komunálního odpadu,“ uvedl Němec.

Odpadovým hospodářstvím se zabývají i další města a obce v kraji. Například Zlín začal popelnice na bioodpad distribuovat po městě už v roce 2008, má jich přes 6000. Kompost město využívá jako palivo pro teplárnu a k rekultivaci ploch v areálu skládky Suchý důl. Zlín má také svou komunitní kompostárnu, kde je zpracován odpad z parků a městské zeleně.

Nádoby na bioodpad mají k dispozici také obyvatelé Uherského Hradiště či lázeňských Luhačovic. Ve Vsetíně slouží lidem od dubna do října komunitní kompostárna. Kompost využívají Technické služby, zdarma ho mají k dispozici i obyvatelé města.*

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25. 10. 2016

Komentáře ke článku 1

  • Zdeněk Morávek

    Myšlenka poskytnout kompostér občanům je skvělá, to za A). Bohužel je tu B), které nikdo většinou neřeší . Nikdo neumí lidem vysvětlit jak a co kompostovat. Především lidé nevědí jak kompostovat. Do kompostérů nahází trávu a už se nestarají, což je zásadní chyba… Chybí vysvětlení jak se o kompost starat, čím jej urychlit, čím mu pomoci tak, abychom v sezóně neměli kompostér plný za 3 týdny trávy.
    Nestačí jen ¨rozdat kompostéry¨ a mnout si ruce jak jsme je pořídili z dotací.
    To je můj názor.
    Zdenek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *