Krajský úřad Ústeckého kraje v současné chvíli vede přezkum integrovaného povolení pro skládku Celio u Litvínova na Mostecku, řekla mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Na skládce jsou sudy se styrenovými smolami překryté zeminou a dalším materiálem. V případě požáru hrozí vysoké riziko vznícení těchto látek, případně výbuchu sudů, uvedla.
Sudy objevila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na skládce při kontrole loni v červenci. Podle inspekce nebylo nakládáno s nebezpečným odpadem správně, hrozil bezprostřední závažný dopad na životní prostředí, proto rozhodla o omezení provozu skládky. "Po kontrole dne 27. července 2021 byla provedena další řada šetření k ověření stavu navezených sudů a dodržování omezení provozu skládky," řekl mluvčí inspekce Jiří Ovečka. Poslední kontrola se uskutečnila v polovině prosince.
Samovznícení u styrenů podle Ovečky nehrozí, avšak vzhledem k vysokému obsahu hořlavých látek v sudech, jako je styren či toluen, v případě zahoření skládky nebezpečného či komunálního odpadu hrozí exploze, protože při požáru mohou uzavřené nádoby se styrenem explodovat. "Rozhodnutím České inspekce životního prostředí ze dne 10. srpna 2021 je prozatím zakázáno jakkoliv manipulovat s uloženými odpady s obsahem styrenu. V současné chvíli není stanoven termín, do kdy má být jejich vymístění provedeno," uvedla Fraňková.
Skládku provozuje společnost Purum Kraft, která už dříve uvedla, že jde o odpady z uskutečňované státní zakázky, která se týká skládky Nelahozeves Kaučuk. V souvislosti se zakázkou čelí devět lidí a dvě právnické osoby trestnímu stíhání. Šest z devíti obviněných poslal soud do vazby. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla již dříve, že stíhání je vedeno pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Vyjádření společnosti Purum Kraft k obviněním se redakci zatím nepodařilo získat.*
-čtk-