Kategorie:
Nezařazené

Kontrola vyvážení septiků byla zamítnuta

Senát zamítl novelu vodního zákona, která měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Senátní veto může přehlasovat sněmovna

Předloha údajně obsahovala značné množství chyb a kromě toho ministerstvo zemědělství chystá další obsáhlejší novelu. Novela navrhovala, aby lidé museli dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod. Tato povinnost by ale po zásahu sněmovny měla platit až od roku 2021. Ministr Brabec to původně požadoval zavést už od začátku příštího roku.

Do budoucna by tak lidé měli doložit vodoprávnímu úřadu nebo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) likvidaci odpadu z jímek za poslední dva kalendářní roky. Potvrzení by měli lidem vydávat provozovatelé fekálních vozů. Mělo by v něm být mimo jiné uvedeno, o jako jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.*

 

Ilustrační foto: Číma odpady s. r. o.

 

Komentáře ke článku 2

  • suchý čert

    bydlím ve vesnici , kde mám jako jediný čističku.Ostatní mají tzv. septik na vyvážení . Všichni do jednoho mají přepad , který vede do potůčku.Včetně pana starosty.Takže v 21. prvním století žijeme jako ve středověku s argumentací , že vždycky to tak bylo a všichni byli zdraví.Každý krok k odstranění této praxe je úspěch, takže páni senátoři opět zabodovali.Potom se divíme , že máme v přehradách sinice , to jsou ty tuny fosforu.

    • Jirka

      V dnešní době jsou běžně k dostání bio- enzymatické přípravky a jsou také běžně používány. Správně zvolený přípravek skrývá bakterie živící se organickým obsahem septiků a žump. Kolonizace životaschopnými populacemi bakterií při pravidelném používání přípravku zajišťuje nepřetržitou samočistící schopnost v septikovém systému. Odpadní vody vyčištěné bakteriemi lze využít jako hnojivovou zálivku pro zatravněné plochy. Bylo by ale nutné omezit používání desinfekčních prostředků obsahující chlor nebo louh. Ale i tak je to jedna z možností nad kterou by se bylo vhodné zamyslet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *