Kompostovatelné odnosné tašky Ecovio

Diskontní řetězec Aldi Süd zákazníkům v Německu nové odnosné tašky z biologicky odbouratelného plastu Ecovio© z vývoje BASF SE.

Proč jen v Aldi Süd? Diskontní řetězec Aldi si svého času rozdělili jeho majitelé a nejbohatší Němci, miliardáři Karl a Theodor Albrechtové, do dvou samostatně a nezávisle operujících skupin Aldi Nord a Aldi Süd. Do druhé patří 1740 filiálek v západní a jižní části Německa, dále v Irsku, Velké Británii, Maďarsku, Řecku, Švýcarsku a Rakousku se Slovinskem v obchodech Höfer. Severní a východní Německo jakož i ostatní svět, včetně USA a Austrálie, patří do skupiny Nord. Proto se tašky z Ecovia nabízí např. ve Waidhausu nebo v Norimberku, ale ne v Drážďanech nebo v Žitavě – a jak je v obchodech Aldi zvykem, za úhradu.

CO JE ECOVIO?

Plně biologicky odbouratelný (BOP) plast Ecovio, má matrici z alifaticko-aromatického kopolyesteru, původem z fosilních zdrojů, kombinovaného s 45 % polymléčné kyseliny (PLA) získávané z kukuřice jako obnovitelného zdroje.

Tento kombinovaný bio/fosilní původ mají tři čtvrtiny biologicky odbouratelných plastů. Pouze 13 % těchto materiálů je vyrobeno pouze z biomasy a 12 % z nich je kupodivu fosilního původu. Stoprocentně biodegradabilní jsou totiž i některé plně fosilní plasty, jako je kopolyester 1,2-ethandiolu a adipové kyseliny.

Fólie Ecovio je zpracovatelná podobně jako nízkohustotní polyethyleny na pevný a výkonný materiál pro obaly na ovoce a potraviny, hygienické fólie, na odnosné tašky a kompostovací pytle a fólie. Vedle své biologické odbouratelnosti je fólie Ecovio odolná proti protržení, vodovzdorná, odolává tukům, je svařitelná a potiskovatelná. Je recyklovatelná, ale není k recyklaci určena.

PRŮBĚH ODBOURÁVÁNÍ

Obalové plasty označené jako BOP se považují za kompostovatelné, když se v průmyslových podmínkách při teplotách kolem 60°C za 80 dnů odbourá 90 % polymeru. V průběhu 100 dnů se Ecovio plně biologicky odbourá na CO2 a vodu a proces je velmi podobný odbourávání celulózy. Při domácím kompostování, podobně jako u odpadů z obalů ve volné přírodě, není možné dosáhnout tak vysokých teplot jako v průmyslových podmínkách, proto se tyto materiály neodbourávají podle očekávání.

Schopnost biologické odbouratelnosti v půdě je dána specifickými podmínkami – klimatem, vlastnostmi půdy a přítomností mikroorganismů. Různá provedení odbouratelných plastů musí být upravena na míru biologickému prostředí, v nichž by mělo odbourání proběhnout.

Obaly a odnosné tašky z materiálu Ecovia jsou určeny a certifikovany pro kompostování, nesou logo European Bioplastics s nápisem „kompostovatelný“ v národních jazycích a byly v Německu připuštěny k odkládání kompostovatelného bioodpadu z domácností.

VYUŽILI JSME VŠECH MOŽNOSTÍ?

Není žádným tajemstvím, že mnoho ochránců životního prostředí by nejraději všechny plasty zakázalo. I ministerstvo životního prostředí se čas od času vydává na „průzkum bojem“ za jejich omezení. Jednou jsou to PET láhve, jindy odnosné tašky, u nichž navrhlo zákaz jejich poskytování zdarma v prodejnách a hypermarketech.

Bylo však před jejich případným zákazem využito všech příležitostí, které se nabízí? Proč například nenabídnout tašky vyrobené z biologicky odbouratelného materiálu? Jelikož jsou dražší, museli by za ně spotřebiteleé platit drobný poplatek. Další příklad: kolik plastových příborů a nádobí na jedno použití je z BOP? Silným argumentem proti je vyšší cena a zlá doba, kdy se odbyt odpadů zhroutil. Může-li však společnost dotovat vyšší ceny za větrnou energii, biopaliva 1. generace nebo mediální kampaň za kompostování bioodpadu, měla by být připravena i na biologicky odbouratelné plasty.

– ab –

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *