Kompostárny v Pardubickém kraji

První městskou kompostárnu v kraji vybudovaly v roce 2004 Pardubice u Dražkovic. Stála 16,5 milionu korun a město na ni získalo šestimilionovou dotaci. Kapacita je 20 000 tun odpadů za rok, vloni zpracovala zhruba poloviční množství, surovinou jsou vedle zelených odpadů také uliční smetky, zelenina...

První městskou kompostárnu v kraji vybudovaly v roce 2004 Pardubice u Dražkovic. Stála 16,5 milionu korun a město na ni získalo šestimilionovou dotaci. Kapacita je 20 000 tun odpadů za rok, vloni zpracovala zhruba poloviční množství, surovinou jsou vedle zelených odpadů také uliční smetky, zelenina a ovoce ze supermarketů nebo čistírenské kaly. Vzniklý kompost se využívá zvláště pro rekultivaci skládek, výnosy z využití a prodeje zeminy zhruba pokryjí provozní náklady, uvedla pro ČTK ředitelka městské firmy Služby města Pardubic Lea Tomková. Teoreticky by kompostárna byla i zisková, pokud by se do bilance započetla úspora za neuložení zeleného odpadu na skládku. Vlastní kompostárnu mají také Králíky nebo Lanškroun, Hlinsko a Litomyšl využívají zařízení vybudovaná pro více obcí mikroregionu. Ostatní města musí vozit zelený odpad do kompostáren vlastněných soukromými subjekty na zpracování odpadu, například Ústí nad Orlicí, Česká Třebová nebo Přelouč. Chrudim využívá kompostárnu Pardubic v Dražkovicích.


V budoucnu by měla vzniknout další městská zařízení. Dotaci na vybudování kompostárny již získala Moravská Třebová, Svitavy ji chtějí stavět příští rok, projekt chystá také Vysoké Mýto.

Kapacita kompostárny v Dražkovicích je 20 tisíc tun, loni zpracovala zhruba polovinu tohoto množství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *