Kolik se spotřebuje ve standby?

Pohotovostní spotřeba energie spotřebičů představuje značnou část spotřeby elektrické energie. Podle odhadů Evropské komise tvoří spotřeba v pohotovostním režimu v celé EU asi 47 TWh ročně (to je přibližně jako spotřeba elektrické energie celého Portugalska). V průměrné domácnosti pak standby...

Pohotovostní spotřeba energie spotřebičů představuje značnou část spotřeby elektrické energie. Podle odhadů Evropské komise tvoří spotřeba v pohotovostním režimu v celé EU asi 47 TWh ročně (to je přibližně jako spotřeba elektrické energie celého Portugalska). V průměrné domácnosti pak standby představuje asi 11 % spotřeby elektrické energie. Již od července probíhá ve 12 zemích Evropské unie rozsáhlá kampaň s cílem zjistit úroveň spotřeby v pohotovostním režimu u jednotlivých spotřebičů na trhu a upozornit na přetrvávající problémy standby. V České republice bylo takto změřeno téměř 500 různých výrobků.

V pohotovostním režimu (tedy pokud je spotřebič vypnutý dálkovým ovladačem nebo standby vypínačem) má většina kategorií spotřebičů spotřebu v průměru nižší než 2 W, u nových televizorů je to dokonce pod 1 W. Výjimku tvoří zejména set top boxy, DVD rekordéry, mikro systémy (Hi-Fi) nebo přenosné reproduktory k počítačům. U těchto spotřebičů je průměrná pohotovostní spotřeba více než 4 W. To v praxi znamená že i kdyby byl např. DVD rekordér zapnutý dvě hodiny denně, zaplatí uživatel více za jeho spotřebu v pohotovostním režimu (standby), než když bude zapnutý.

Většina těchto spotřebičů pak navíc nemá „pravý“ vypínač, ale lze je vždy jen přepnout do tohoto pohotovostního režimu (ve kterém jsou připraveny reagovat na dálkový ovladač nebo mají aktivní displej s hodinami).

Některé spotřebiče byly měřeny tak v aktivním pohotovostním režimu, tedy když jsou zapnuté, ale nevykonávají svou hlavní funkci (tedy u DVD rekordérů nebo domácích kin stav, kdy jsou tyto spotřebiče zapnuté, ale není vložen disk, u praček pak, pokud mají navolený program a čekají na stisk tlačítka start). Rozdíl mezi spotřebou v tomto režimu a v (pasivním) pohotovostním režimu pak je v průměru od 2 W až po téměř 20 W (tedy stejný příkon jako malá žárovka nebo více než většina úporných zářivek). Je tedy zřejmé, že spotřebitelům se vyplatí spotřebiče vypnout – když ne úplně, tak alespoň do (pasivního) pohotovostního režimu.

V lednu 2010 vstoupí v platnost nové nařízení Evropské komise týkající se limitů spotřeby v pohotovostním režimu. Bude tedy zajímavé sledovat, do jaké míry se toto projeví na úrovni pohotovostní spotřeby a designu nových výrobků na trhu.

Zdroj: SEVEn

  

Spotřebiče ve standby režimu zhltnou 11 % celkové spotřeby elektřiny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *