03.06.2024 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KLDR podle Soulu poslala do Jižní Koreje 600 balonů s odpadky

Severní Korea v noci na neděli vyslala do Jižní Koreje zhruba 600 balonů s odpadky, oznámila jihokorejská armáda. KLDR už ve středu poslala na svého jižního souseda stovky balonů s odpadky a hnojem, což označila za upřímný dárek. Soul označil krok Pchjongjangu za nebezpečný a ubohý. Severní Korea později oznámila, že vypouštění balonů s odpadky pozastavila.

Reakce na práci demokratických aktivistů

Pytle s odpadky obsahujícímu plasty, papír a cigaretové nedopalky byly nalezeny v různých částech jihokorejského hlavního města Soulu mezi sobotními 20:00 a nedělními 10:00 (sobotních 13:00 SELČ až nedělních 03:00 SELČ), uvedla jihokorejská armáda. Doplnila, že monitorovala místa, odkud byly balony vyslány a následně je vyzvedla v místech, kde dopadly. Dříve armáda veřejnost vyzvala, aby se balonů nedotýkala a hlásila je úřadům.

Náměstek severokorejského ministra obrany vydal minulý týden prohlášení, v němž varoval, že v reakci na létání "špinavých věcí" do KLDR budou do Jižní Koreje zaslány "hromady odpadkového papíru a špíny". Narážel tak zřejmě na to, že také z Jižní Koreje často nad tu Severní létají balony. Většinou je vysílají aktivisté a nesou letáčky kritické k Pchjongjangu, informace o demokratické společnosti a v některých případech i paměťové disky s jihokorejskou hudbou.

Severní Korea později oznámila prostřednictvím své státní tiskové agentury, že s posíláním balonů s odpadky prozatím končí. "Dočasně pozastavíme rozptylování papírového odpadu přes hranice," uvedla oficiální agentura KCNA.

Trvající válečný stav

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoli podpisem mírové smlouvy.

Jihokorejský ministr obrany Sin Won-sik na okraj konference v Singapuru svému americkému protějšku Lloydu Austinovi v neděli řekl, že severokorejské vysílání balonů do Jižní Koreje podle jihokorejské armády porušuje dohodu o příměří. Ministři se pak shodli, že budou koordinovat svou reakci na případné další severokorejské hrozby a provokace.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down