Kanada od konce roku zakáže výrobu a dovoz plastových tašek

Kanadská vláda zakáže od konce roku podnikům dovoz a výrobu plastových tašek a polystyrénových krabiček na jídlo. Prodej těchto výrobků má skončit příští rok a jejich export na konci roku 2025. Kanada podobný zákaz ohlásila už dříve, ale provádění se zpožďuje.

Ministr životního prostředí Steven Guilbeault ohlásil zákaz včetně časového harmonogramu. Původně země chtěla tyto materiály zakázat na svém území, ale hodlala je dále vyvážet. Opaření se bude týkat také plastových brček, příborů, míchacích tyčinek a kroužků, které drží pohromadě plechovky nápojů v balení po šesti.

Zákaz je vydáván na základě zákona, který řadí plasty mezi toxický materiál. Sdružení výrobců plastů se ale s vládou soudí, protože se zařazením plastů k toxickým látkám nesouhlasí. Proces se má konat letos.

Premiér Justin Trudeau poprvé slíbil postupné odstavování výroby plastů a jejich používání v roce 2019. Podle něj by se Kanada měla do konce tohoto desetiletí zbavit plastového odpadu. Zákaz měl podle Trudeauova původního oznámení začít platit loni. Předtím ale mělo být vydáno vědecké posouzení plastů, které zdržela epidemie covidu-19.

Plasty jsou celosvětový problém, podle odhadů se daří recyklovat zhruba desetinu tohoto materiálu. Podle studie, již roku 2019 vydala kanadská organizace Environment and Climate Change Canada, se ten rok v Kanadě vyhodilo 3,3 milionu tun plastů, z nichž skoro polovina byly obaly. Recyklována nebyla ani desetina, většina plastů byla vyvezena na skládky, kde se budou rozkládat mnoho let.

Až 29 000 tun skončilo v přírodě a zamořilo parky, lesy, řeky a pobřeží. Nejčastěji tam po lidech zůstávají nedopalky cigaret, kelímky na kávu a obaly jídla.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down