Jsou elektromobily čistší?

Podle studie americké Národní rady pro výzkum (NRC) nejsou elektromobily čistší než klasické automobily. Většina elektřiny se stále produkuje v uhelných elektrárnách a výroba elektromobilů zatěžuje životní prostředí více než produkce běžných automobilů. Pokud by se začaly elektromobily používat...

Podle studie americké Národní rady pro výzkum (NRC) nejsou elektromobily čistší než klasické automobily.

Většina elektřiny se stále produkuje v uhelných elektrárnách a výroba elektromobilů zatěžuje životní prostředí více než produkce běžných automobilů. Pokud by se začaly elektromobily používat masověji, než nyní, musela by mít při výrobě elektřiny větší podíl jaderná energetika nebo obnovitelné zdroje. Při výrobě elektřiny spalováním uhlí se vyprodukuje mnohem více znečišťujících látek ohrožujících lidské zdraví než ropné uhlovodíky.

Zpráva upozornila také na to, že výroba elektromobilů, zejména jejich baterií, je velmi energeticky náročná. Emise z výroby a provozu elektromobilů v roce 2005 se podle zprávy pohybovaly mezi 0,20 centu až 15 centy na ujetou míli, zatímco u benzinových aut to bylo mezi 0,34 centu a maximálně 5,04 centu na míli.

Vezmeme-li v úvahu jejich výrobu i provoz, mají benzínová auta podle NRC menší emise na jednu míli než elektromobily

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *