15.07.2020 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihomoravský kraj podal žalobu v kauze těžby štěrkopísku

Jihomoravský kraj podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí báňského úřadu týkající se kauzy těžby štěrkopísku u Moravského Písku, řekl krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). V posledním týdnu podalo dvě žaloby už několik obcí. Bojí se toho, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro 140 000 lidí.

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a letos zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí. Žaloba kraje míří na zamítnutí námitek. Označuje je za nezákonné.

"Úřad nezohlednil oponentní znalecký posudek, dále chybně posoudil, zda je těžba štěrkopísku veřejný nebo soukromý zájem, a dopustil se dalších procesních pochybení," uvedl Rajtšlégr. Žalobu kraj považuje za jedinou možnost, jak by šlo těžbě ohrožující zdroj pitné vody pro 140 000 lidí zabránit.

Podle Rajtšlégra je těžba štěrkopísku výrazným zásahem do lokality se zdrojem pitné vody, i když se těžaři snaží všechny přesvědčit o opaku. "Dokonce jsem zaregistroval komerční články, kde tvrdí, že těžba bude pro lokalitu a kvalitu vody prospěšná. To osobně považuji za nehoráznou demagogii a aroganci. Za problematické považujeme i stanovisko EIA, které těžbu podmiňuje dlouhou řadou protichůdných a nesplnitelných podmínek a ministerstvo životního prostředí se jím odmítá zabývat," zdůraznil Rajtšlégr.

Za největší riziko považuje, že těžba počítá s odkrytím podzemního zdroje pitné vody, což samo o sobě představuje významné riziko znečištění. "Navíc se zde jedná o záplavové území, tak i laik si jistě dokáže představit, k jakým důsledkům by mohlo dojít," dodal Rajtšlégr.

Na soudě už jsou dvě žaloby, jednu podala za několik obcí advokátka Jana Zwyrtek Hamplová a druhou za další obce a Vodovody a kanalizace Hodonín advokátní kancelář Frank Bold.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to pátý největší zdroj v republice.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down