Jihočeský kraj přispěje na likvidaci bývalé skládky Řídká Blana

Jihočeský kraj finančně podpoří likvidaci bývalé skládky na Českobudějovicku. Náklady na odstranění ekologické zátěže, která je u obcí Zahájí a Olešník v místě Řídká Blana, činí více než 100 milionů korun. Jihočeský kraj z toho uhradí necelých 15 milionů. Zbytek by měl projekt získat z dotace od Státního fondu životního prostředí. Novinářům to řekl náměstek jihočeské hejtmanky Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

"Jedná se o poměrně významnou zátěž. Je to jedna z největších na území našeho kraje. Byla tam skládka a myslím si, že se jednalo o podnik Barvy laky, které to opustily, zmizely a už neexistují," uvedl Hroch.

Dodal, že podobnou situaci kraj řešil například ve Lhenicích na Prachaticku. Podílel se tam na likvidaci několika tisíc tun kontaminované zeminy, která obsahuje vysoce jedovaté látky, které dlouhodobě zůstávají v prostředí.

Hroch uvedl, že ekologická zátěž Řídká Blana má podobnou genezi jako Lhenice. "Pokud bych čerpal z usnesení Ústavního soudu, pokud firma neexistuje, odpad je ničí," uvedl náměstek hejtmanky.

Zajímavostí na projektu je také to, že o grant na Státní fond životního prostředí žádala Hluboká nad Vltavou, v jejímž katastru se však Řídká Blana nenacházejí. "Myslím si, že příjemcem dotace mže být kdokoliv. Že se lokalita nachází v jiném katastru, to nikoho nezajímá," uvedl Hroch. Zahájí a Olešník jsou v sousedství Hluboké nad Vltavou.

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down