Jak zabránit podvodům s vodoměry

Voda je stále dražší komoditou, její cena vzrostla za posledních 25 let více než stokrát. Často se proto objevují pokusy o nelegální zásahy do vodoměrů s cílem ovlivnit měření spotřeby vody.

Také se (nejen) v obecních bytech snažíte zabránit nelegálním manipulacím s vodoměry? Máme k tomu pro vás několik tipů:

Investujte do kvalitnějších vodoměrů. Mnoho vodoměrů bylo instalováno v době, kdy se po nich velká přesnost ani nevyžadovala, a současným požadavkům na kvalitu měření proto již nevyhovují. Tyto vodoměry jsou také nejsnáze ovlivnitelné ať už silným magnetem, nebo fyzickým zásahem zvenčí. Řešením je instalace nových měřicích zařízení. Moderní vodoměry zaznamenávají spotřebu přesněji i při velmi nízkém průtoku vody – a jejich měření tak není možné snadno zvenčí ovlivnit.

Používejte měřidla od prověřených výrobců. Na českém trhu najdete velké množství přístrojů pro měření spotřeby vody. Ne každý vodoměr je přitom kvalitní a přesný. Hlavním kritériem výběru by proto neměla být cena, ale technické parametry měřidla. »Obecně lze říci, že bez ohledu na konstrukční provedení neexistuje vodoměr, který by nebylo možné nelegálně ovlivnit. Kvalitní zařízení a správně provedená montáž ale dokážou podvodníkům znatelně ztížit život. Při výběru vodoměru je dobré preferovat renomovaného dodavatele, vodoměr by měl být antimagnetický a musí mít i současnou evropskou homologaci,« uvádí Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje zejména na problematiku měřidel pro měření spotřeby.

Zaměřte se na normy a homologace. Mnoho dodavatelských firem na svých internetových stránkách nabízí různé vodoměry, které podle jejich slov není možné ovlivnit. Mnohem větší vypovídací hodnotu však mají informace o tom, jaké normy dané měřicí zařízení splňuje. Kvalitní vodoměr by měl odpovídat normě ČSN EN 14154, která mj. přesně specifikuje ochranu měřidla před vnějším magnetickým polem. Dodavatel by měl též doložit, že daný vodoměr prošel zkouškami v některém z autorizovaných metrologických středisek a vyhovuje současným náročným požadavkům jak z hlediska přesnosti měření, tak v odolnosti proti nelegálnímu ovlivnění. Používejte rovněž pouze vodoměry, které mají příslušná evropská typová schválení.

Pomohou i dálkové odečty vodoměrů. Současným trendem jsou dálkové odečty spotřeby vody. V takovém případě není při sběru naměřených hodnot nutná osobní návštěva jednotlivých bytů, protože sběr dat probíhá na dálku pochůzkovým způsobem nebo z automobilu projíždějícího okolo domu. Dálkové odečty naměřených hodnot nejen zpřesňují a zlevňují rozúčtování, ale mohou zabraňovat i podvodům. Chytré vodoměry s rádiovým komunikačním modulem totiž mohou provozovatele samy aktivně upozornit na pokus o nelegální zásah. Ne všechny vodoměry však tuto funkci nabízejí.

LILIANA GEISSELREITEROVÁ

ENBRA, a. s.

Moderní vodoměry měří spotřebu přesněji a jejich měření není možné tak snadno zvenčí ovlivnit.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *