Jak vymáhat implementaci legislativy

Server www.EurActiv.cz uvedl, že Evropská komise nemá údajně dostatečné páky, kterými by byla schopná přinutit členské země k implementaci směrnice o skládkách. Řízení s členskými zeměmi nejsou podle úředníků z Evropské komise dostatečně efektivní. Situaci by podle nich mohla napravit nová...

Server www.EurActiv.cz uvedl, že Evropská komise nemá údajně dostatečné páky, kterými by byla schopná přinutit členské země k implementaci směrnice o skládkách. Řízení s členskými zeměmi nejsou podle úředníků z Evropské komise dostatečně efektivní. Situaci by podle nich mohla napravit nová agentura, která by na implementaci odpadové legislativy dohlížela.

Podle směrnice o skládkách musí členské země do roku 2016 omezit ukládání biologicky rozložitelného odpadu na skládkách o 65 % (oproti roku 1995). Směrnice už ale členským zemím neříká, jak by tohoto cíle měly dosáhnout. Podle údajů z roku 2008 probíhá v současné době 141 řízení, které Evropská komise vede proti členským státům a 19 % z nich se týká oblasti životního prostředí. Procedury mají podle evropských úředníků mizivý efekt, neboť k soudnímu rozhodnutí se Komise dopracuje nezřídka až po šesti letech. Samotná Evropská komise nemá podle serveru www.EurActiv.cz ani samostatné oddělení, které by se odpadem zabývalo a místo toho tento problém řeší oddělení zodpovědné za udržitelnou spotřebu a produkci, kde se implementací směrnice o skládkách zabývá jeden jediný člověk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *