Jádro jako obnovitelný zdroj

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) oznámil, že na říjnovém setkání ministrů životního prostředí evropské sedmadvacítky navrhne, aby se jaderná energie zařadila do kategorie obnovitelných zdrojů energie. S ministrem souhlasí i premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin...

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) oznámil, že na říjnovém setkání ministrů životního prostředí evropské sedmadvacítky navrhne, aby se jaderná energie zařadila do kategorie obnovitelných zdrojů energie. S ministrem souhlasí i premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

„Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila,“ řekl Drobil Hospodářským novinám. Evropa se zavázala tuto hranici splnit do roku 2020.

Pokud by Drobil v Bruselu uspěl, jádro by se zařadilo po bok například větrných elektráren, vztahovaly by se na něj finanční podpory a Evropa by se alespoň na papíře stala „zeleným“ kontinentem, 20procentní hodnotu by totiž bez problémů splnila. Jaderné energii by se otevřel i přístup do nové Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje se sídlem v Bonnu, která má za cíl podporu zelené energie po celém světě.

Ekolog a senátor Bedřich Moldan, který za ČR vyjednával přístupové podmínky k EU v oblasti životního prostředí, se domnívá, že šance na úspěch Drobilova návrhu je nulová. „Navíc to není dobrý nápad. Uran potřebný pro výrobu jaderné energie není obnovitelný zdroj,“ upozornil Moldan. Také české zákony říkají, že definici obnovitelného zdroje plní jen ten, který má buď sám, nebo za přispění člověka schopnost se sám obnovovat.

Prohlásit jádro za obnovitelný zdroj není podle Bedřicha Moldana dobrý nápad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *