Izolační materiály z odpadního skla

Dotřiďovací linky na recyklaci skla produkují také frakci střepů, pro kterou již není další využití. V severních Čechách pracuje linka, která z těchto nepoužitelných střepů vyrábí pěnové sklo, používané jako izolace.

Výroba pěnového skla byla patentována v roce 1936 ve Francii. Od roku 1958 do konce osmdesátých let bylo pěnové sklo vyráběno i v tehdejším Československu, výroba však byla ukončena. Jelikož se u nás v té době nerecyklovalo, byl nedostatek základní suroviny – skleněných střepů.

To se však s rozvojem recyklačních systémů radikálně změnilo. Společnost Recifa, a. s. (a její dceřiná společnost AMT, s. r. o.) recykluje sklo od roku 1992 a v současnosti zpracovává přes 80 % odpadního skla z ČR. V provozu jsou linky s celkovou kapacitou přes 100 tisíc tun skla za rok. Problém se zbytkem střepů z recyklačních linek vyřešila technologie pro výrobu pěnového skla, která nyní funguje v obci Vintířov na Sokolovsku. Jde o jedinou linku tohoto druhu v ČR.

JAK SE VYRÁBÍ

Pěnové sklo se vyrábí z rozemletých odpadních střepů z obalového skla. Tento skleněný prach je smíchán s uhlíkovým prachem a poté zahříván v tunelové peci na přibližně 1000°C. Dojde k opětovnému roztavení skleněného prášku a k současné oxidaci částic uhlíku na CO2. Tento plyn vytvoří drobné bublinky, které až dvacetinásobně zvětší původní objem roztaveného skla.

Vnitřní stavba pěnového skla REFAGLASS se skládá z malých uzavřených skleněných buněk, které drží pevně u sebe. Díky těmto uzavřeným malým prostorům dokonale izoluje proti prostupnosti chladného či teplého vzduchu z okolí, který by mohl negativně ovlivnit teplotu izolovaných prostor. Štěrk z pěnového skla má proto široké využití ve stavebnictví. V plném rozsahu nahrazuje klasické kombinace již zažitých materiálů, jako je polystyren, skelná a minerální vata, keramzit atd.

Materiál má unikátní kombinaci vlastností – vysokou pevnost v tlaku, 100% nenasákavost a nenamrzavost, nízkou objemovou hmotnost, odolnost vůči vnějším vlivům, nehořlavost, zdravotní nezávadnost, trvanlivost a recyklovatelnost. Použití pěnového skla je možné ve všech možných stavebních směrech, jako jsou pozemní stavby, střešní systémy, podzemní stavby, přestavby, inženýrské stavby, dopravní stavby, zvláštní stavební řešení. Díky velkému množství skleněných můstků v pěnovém skle je zaručena pevnost v tlaku. V zabudovaném stavu se pěnové sklo vzájemně propojí, takže se dosáhne vynikající tvarová stabilita.

Pěnové sklo vyráběné společností Recifa, a. s. získalo titul Stavební výrobek – technologie roku 2009, kterou uděluje Česká stavební akademie.

Dotřiďováním skla vzniká kvalitní druhotná surovina a frakce, která dosud končila na skládkách. Technologie na výrobu pěnového skla ji dovede zpracovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *